Życie w niewielkiej przestrzeni może, choć wcale nie musi, być nieco uciążliwe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet niewielki metraż można urządzić ze smakiem i pomysłem. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych wskazówek na to, jak podejść do projektowania niewielkich mieszkań, tak by żyło nam się dobrze i stylowo.

 Ciemna farba, czyli siła koloru

Powszechnie znanym prawidłem jest fakt, że w niewielkich pomieszczeniach powinniśmy implementować białą farbę na ścianach i generalnie trzymać się jasnych kolorów. Małe przestrzenie dużo korzystają na takim optycznym powiększeniu. Jest w nich również mniej światła, więc jasne barwy pomagają również w rozjaśnieniu pokoi. Co jednak, gdyby pójść zupełnie w inną stronę?

Ciemna farba jest odważna i ta odwaga może nam się w niewielkim pomieszczeniu bardzo opłacić. Rezygnując z białej nudy, wprowadzamy do wnętrza smak i mocny akcent, który już na wstępie zaskakuje i nadaje charakteru. Oczywiście może nie najlepszym pomysłem jest malowanie wszystkich ścian salonu ciemnym szkarłatem, jednak piękny grafit na pewno sprawdzi się w niewielkim korytarzu, na ścianie akcentowej w sypialni czy nawet w łazience. Odrobina szaleństwa to klucz do sukcesu.

Oddech w przestrzeni

Niewielki metraż nie lubi się z bałaganem, zatem mniej naprawdę znaczy więcej. Dobrze, żeby w naszym niewielkim mieszkaniu zostawić przestrzeń na oddech. To oznacza wybór proporcjonalnych wielkościowo mebli oraz zostawienie odpowiedniej przestrzeni do poruszania się wokół nich. Zbytnie zaśmiecanie pomieszczeń tylko pomniejszy optycznie nasze wnętrza, a dodatkowo utrudni funkcjonowanie w przestrzeni.

Warstwy światła

 Jeśli chcemy wprowadzić wiele charakteru do naszych pomieszczeń, nie zapominajmy o znaczeniu światła. Światło powinno pojawić się w naszych wnętrzach warstwowo. To oznacza, że oprócz światła głównego warto zainwestować w światła akcentowe, takie jak lampki, które można postawić na meblach, a także lampy stojące. W małych mieszkaniach niedobór światła jest praktycznie zagwarantowany, dlatego im więcej wprowadzimy go do mieszkania, tym cieplej i jaśniej będzie się ono prezentować. To dobry sposób, by udekorować przestrzeń, bez wprowadzania do niej akcentów, które są tak naprawdę zbędne.

Źródło: https://studioloko.pl/

Wszędzie wiszą lustra

Lustra to trik stary, ale dobrze sprawdzony. Powiększają one przestrzeń , wprowadzają wiele nowoczesności i oferują ten oddech, który w niewielkich mieszkaniach jest tak potrzebny. Obecność luster poprawia oświetlenie, gdyż pięknie odbija światło, oferując nam jasną i przytulną przestrzeń nawet w zestawieniu z ciemną ścianą.

By wprowadzić ciekawe rozwiązania do Twojego wnętrza, skorzystaj z pomocy architekta wnętrz. Dzięki współpracy ze specjalistą uda Ci się stworzyć projekt niepowtarzalny, funkcjonalny i ponadczasowy.