Ozdoby i dekoracje do wnętrz nie zawsze muszą być kosztowne, ani wiązać się z typowymi rozwiązaniami w wystroju wnętrz. Jeśli obrazki, zdjęcia, tapety, wazony czy tkaniny dekoracyjne to dla Ciebie za mało, możesz skorzystać z poniższych pomysłów. Masz szansę stworzyć oryginalne wnętrza.

Styropian

Jak to, powiadasz? Tak, ten biały, szeleszczący materiał kojarzący się co najwyżej z ocieplaniem lub opakowaniami może utworzyć niezwykłe ozdoby w Twoim mieszkaniu. Ze styropianu wykonuje się specjalne listwy, które pozwolą Ci wykonać niebanalne dekoracje ścian i sufitów. Szczegóły poznasz pod tym linkiem: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/dekoracja-wnetrza/listwy-styropianowe-ozdoba-sufitow-i-scian.html. Ze styropianu powstają również ozdobne kasetony na sufity. Ponadto możesz sam wykonać w łatwy sposób właściwie nieskończoność ozdób z tego wdzięcznego materiału. Dobrze się go obrabia, a także maluje. Dzięki temu, że styropian jest lekki łatwo powiesisz go na różnych powierzchniach. Możesz wykonać z niego np. swoją tablicę na szpilki, a także wycinać z niego ciekawe napisy.

Suszona roślinność

Wystarczy liść czy gałązka lawendy, które możesz łatwo zasuszyć w książce. Jeśli oprawisz je mogą stanowić doskonałą alternatywę dla typowych ozdób ściennych. Nie musisz również stawiać jedynie na zwykłe bukiety suszone. Swoje wiązanki znajdziesz w przeciętnym parku, na łące czy w ogrodzie. Wiele traw wygląda bardzo wdzięcznie, szczególnie jeśli są wysokie. Możesz jedynie ustawić je w rogu pomieszczenia, a będą stanowić ciekawy dodatek do wystroju wnętrza. Również wszelkie zioła mogą świetnie prezentować się w kuchni. To nieco zapomniana ozdoba mieszkań.

Kamienie

To kolejny naturalny materiał, który łatwo zdobędziesz. Efekt, który osiągniesz za pomocą zwykłego kamienia może być zniewalający! Różnej wielkości i kształtów, kolorów i faktur pozwolą Ci wyróżnić pomieszczenie i wnieść do niego nieco surowego, ale naturalnego klimatu. Kamień możesz postawić na półce, parapecie, schodku, regale czy na stoliku, a co więcej może również być funkcjonalny – przytrzymywać książki, stanowić przycisk do papieru czy przygniatać obrus. Kamyki świetnie odnajdą się w łazience. Również szklane naczynie warto wypełnić małymi okazami – taka ozdoba prezentuje się bardzo nowocześnie.

Śmieci lub staroci

Tak, rzeczy których nikt nie chce mogą się niekiedy okazać bardzo wartościowe i ozdobne. Wszelkie przedmioty retro (również pordzewiałe, zepsute i zdezelowane) są doskonałymi dodatkami do wnętrz. Szczególnie dobrze będzie się tu przedstawiał metal. Jeśli natkniesz się kiedyś na starą puszkę, miedziane naczynko, zepsutą maszynę do pisania, stolik z kołowrotkiem – po prostu weź to do domu. Zazwyczaj to, co dla niektórych jest zwyczajnym śmieciem, może okazać się reliktem z przeszłości, który doskonale odnajdzie się w roli oryginalnej ozdoby wnętrza.