6_Magnez w naszej diecieJest jednym z najważniejszych minerałów w naszej diecie, a jego niedobory mogą mieć poważne konsekwencje. Co robić, by nasz organizm mógł otrzymywać niezbędne ilości magnezu?

Czym grożą niedobory magnezu?

Gdy nasz organizm otrzymuje zbyt małe ilości magnezu, zaczynają się poważne problemy ze zdrowiem. Magnez ma przecież ogromny wpływ na pracę układu nerwowego, a jego niedobory stają się przyczyną problemów ze stresem, pamięcią oraz z koncentracją. Minerał ten ma jednocześnie bardzo duży wpływ na stan naszych kości i zębów, zatem wraz z wapnem i witaminą D zajmuje istotne miejsce w profilaktyce osteoporozy. Magnez poprawia też trawienie i wspiera odporność organizmu. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób magnez wpływa na stan naszych mięśni oraz na układ sercowo-naczyniowy. Brak odpowiedniej ilości magnezu może zatem skutkować nie tylko częstszymi infekcjami, problemami z koncentracją oraz skurczami mięśni, ale też poważnymi problemami związanymi z pracą serca.

 

W jakich produktach spożywczych można znaleźć spore ilości magnezu?

Lista produktów, w których znajdują się spore ilości magnezu, jest długa. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne miejsce zajmują na niej kakao oraz gorzka czekolada. Pestki dyni, otręby i zarodki pszenne to kolejne produkty, w których magnez zajmuje ważne miejsce. Minerał ten znajduje się również w kaszy gryczanej, białej fasoli oraz w orzechach pistacjowych, które świetnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska dla osób aktywnych lub dla tych, którzy muszą wykazać się koncentracją i dobrą pamięcią.

 

Jak zwiększyć przyswajalność magnezu?

Dobrze ułożona dieta może nam dostarczyć odpowiednich ilości magnezu, musimy jednak zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy: ważna jest nie tylko ilość, ale i odpowiednia przyswajalność magnezu. Jeśli chcemy zwiększyć przyswajalność tego minerału, musimy pamiętać o roli witaminy B6. Znaleźć ją można w warzywach zielonych oraz w strączkowych, dobrym jej źródłem będą też zboża. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz organizm wchłonie odpowiednie ilości magnezu, możemy też skorzystać z takich suplementów diety, jak np. Magne B6 Max.

 

Rozsądna suplementacja magnezu – podstawowe zasady

Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po suplement diety zawierający magnez, musisz sprawdzić kilka istotnych kwestii. Nie sugeruj się hasłami reklamowymi, ale tymi informacjami, które dotyczą składników takiego suplementu. Czego należy szukać? Preparatów z cytrynianem magnezu, mleczanem magnezu lub chlorkiem magnezu, gdyż to właśnie te formy magnezu są dla organizmu najlepsze. Szukajmy też preparatów, w których dodatkowo znajduje się witamina B6 ułatwiająca wchłanianie magnezu.

 

Niedobory magnezu mogą mieć dla nas poważne konsekwencje. Na szczęście dzięki coraz większej wiedzy na temat dietetyki oraz nowatorskim suplementom diety każda z nas może uniknąć takich problemów.