Nowy kolor włosów – nowa ja -to motto wielu kobiet. Chcąc odmienić swój image, sięgamy po farby do włosów, które pozwalają odmienić ich barwę w domowym zaciszu. Często można się jednak spotkać z opinią, że farby do włosów niszczą czuprynę i są do niej niebezpieczne. Czy faktycznie tak jest? Z czego to wynika?

Czy farby koloryzujące niszczą włosy?

Farby do włosów to popularne produkty. Zgonienie z badaniem konsumenckim przeprowadzonym przez GfK Usage&Attitude sięgamy po nie przede wszystkim z chęci zadbania o siebie (78% odpowiedzi), aby przykryć odrosty (65% odpowiedzi) oraz gdy pojawiają się siwe włosy (47% odpowiedzi). Jeśli jednak farbowanie wykona się w nieodpowiedni sposób, swoją czuprynę naraża się na nie małe kłopoty. W wyniku źle przeprowadzonej koloryzacji może dojść do zniszczenia włosów lub podrażnienia skóry głowy. Takie konsekwencje mogą się też pojawić, jeśli sięganie się po złą farbę.

Taką jest przede wszystkim ta, która w swoim składzie zawiera amoniak. To on niszczy włosy w czasie farbowania. Wynika to z tego, że wykazuje on bardzo silne zasadowe właściwości, z kolei włosy z natury mają charakter kwasowy. Amoniak powoduje więc mocne rozchylenie łusek, przez co włos staje się rozpulchniony. Oprócz tego amoniak wykazuje właściwości drażniące i alergizujące.

Bezpieczne farby do włosów

Aby swojej czuprynie dać piękny kolor, a przy tym zapewnić jej bezpieczeństwo warto sięgać po naturalne preparaty do koloryzacji. Bezpieczne farby do włosów w wielu kolorach znajdziesz na https://tagomago.pl/collections/pielegnacja-wlosy-farby-do-wlosow. Wyróżniają się one tym, że nie zawierają substancji uczulających skórę i niszczących mieszki włosa oraz jego łodygę. Oznacza to, że nie ma w nich alkoholi, metali ciężkich amoniaku, TDA, parabenów, silikonów i SLS. Substancje te zastąpione są wyciągami roślinnymi i ziołowymi, nawilżającymi olejkami pochodzenia roślinnego, naturalną henną i barwnikami takimi jak cassia czy indygo.

Jak bezpiecznie farbować włosy w domu?

Wybór naturalnej i bezpiecznej farby do włosów to pierwszy krok udanej domowej koloryzacji. Kolejnym jest wykonanie próby uczuleniowej na kosmetyku na minimum 48 godzin przed planowanym farbowanie. Jeśli w jej wyniku nie nastąpi zaczerwienienie, swędzenie czy podrażnienie, to farby można bezpiecznie użyć. Instrukcja jej aplikowania znajduje się na opakowaniu – należy się do niej stosować. Warto też zadbać o zabezpieczenie ubrania i najbliższych przedmiotów np. przykrywając je ręcznikiem lub folią spożywczą.