Koniki na biegunach drewniane pamięta raczej starsze pokolenie, kiedy to do zabawy nie było zbyt wielu gadżetów. Taki bujany konik był jednym z największych marzeń każdego dziecka.

Dziś są one znacznie łatwiej dostępne i można je znaleźć w większości sklepów z zabawkami, jednak nie są one przeznaczone dla każdego malucha. Należy także wiedzieć, że ich wybór powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami.

 (https://misioohandmade.pl/koniki-drewniane-zabawki/ – koniki drewniane zabawki)

  1. Koniki na biegunach drewniane – skąd się wzięły?
  2. Kiedy kupować dzieciom koniki na biegunach drewniane?
  3. Na co zwrócić uwagę kupując bujanego konika?

(Motorki drewniane zabawki – https://misioohandmade.pl/motorki-drewniane-zabawki/)

Koniki na biegunach drewniane – skąd się wzięły?

Koniki na biegunach zostały stworzone na wzór prawdziwego konia, którego kopyta przymocowane są do dwóch płoz, odpowiednio zagiętych, aby można było się na nich bujać. Przechylając się w przód i w tył wprawia się konika w ruch. Pierwszymi pierwowzorami takich zabawek były kołyski drewniane, które wymyślono wiele lat temu.

Największą popularność koniki na biegunach zyskały w dziewiętnastym wieku, kiedy to zaczęto w wielu fabrykach produkować je seryjnie. Od tego czasu, przedsiębiorstwa, które w swojej ofercie mają takie zabawki, nieustannie rozwijają je, dzięki czemu na rynku można spotkać już nie tylko koniki, ale także inne zwierzątka, a nawet samochodziki bujane.

Popularność koników drewnianych wzięła się z tego, że jest to idealna rozrywka nie tylko dla chłopców, ale także dziewczynek. Rodzice swoim pociechą bardzo często kupują je jako prezent-niespodziankę. Z pewnością takie bujanie się przyjemnie wpływa na organizm, pozwalając się rozluźnić i miło spędzić czas.

Kiedy kupować dzieciom koniki na biegunach drewniane?

Koniki na biegunach drewniane dla dzieci są o wiele lepszą zabawką niż mniejsze, plastikowe modele samochodzików, czy klocków. Taka zabawka dedykowana jest najmłodszym w różnym wieku, niekiedy można zobaczyć, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym chętnie się na nich bawią.

Wybór konkretnego modelu konika jest uwarunkowany kilkoma ważnymi czynnikami. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa wiek dziecka. Im ono młodsze, tym mniejsza zabawka powinna być kupiona. Warto także zwrócić jeszcze uwagę na jej wysokość oraz typ siedziska.

Dla najmłodszych poleca się koniki o mniejszych rozmiarach, które nie będą miały zbyt wielu dodatków. Maluch czerpie samą radość z tego, że może się na nich bujać. Jeśli będzie czuł się na nim bezpiecznie i wygodnie, można być pewnym, że będzie to jego ulubiona zabawka.

Dla starszych dzieci poleca się większe koniki. Zazwyczaj takie szkraby potrafią już same wskakiwać na niego, a więc nie potrzeba dodatkowych elementów wspierających. Ważne, aby zabawka nie była zbyt duża. Równie istotne jest siedzisko, które powinno być komfortowe, gdyż bardzo często maluchy spędzają na nich wiele godzin.

Na co zwrócić uwagę kupując bujanego konika?

Chcąc zakupić dziecku konika na biegunach, powinno się go dokładnie obejrzeć pod kątem technicznym. Nie może on być za mało stabilny, czy nawet źle pomalowany. Siedzisko powinno zawierać dodatkowe oparcie z tyłu dla najmłodszych. W przypadku nieco starszych dzieci – niekoniecznie.

Koniki drewniane są produkowane z naturalnego tworzywa, jednak malowane są specjalnymi farbami. Podczas zakupu konkretnego modelu można sprawdzić, czy posiada on wszystkie niezbędne atesty, świadczące o tym, że jest dopuszczony do sprzedaży i bezpieczny.

Obecnie oferowane przez wiele sklepów koniki bujane są przedstawiane w różnych formach. Mogą to być także inne gatunku zwierząt, czy rodzaje przedmiotów. Dla malucha i tak najważniejsze będzie to, że może się pobujać i świetnie się przy tym bawić.