Using dry steam cleaner to sanitize floor carpet.

Cieknący nos, kaszel, katar, spuchnięte policzki – alergia jest jedną z najbardziej dręczących przypadłości. Ludzie mogą być uczuleni na różne rzeczy. Zanieczyszczenia w postaci paprochów i pyłków bywają szczególnie drażliwe dla alergików uczulonych na kurz. Wszystko za sprawą roztoczy znajdujących się w nieczystościach. Osoby te muszą szczególnie dbać o porządek we własnym mieszkaniu, gdyż może mieć to wpływ na ich zdrowie.

Mikroskopijne pajączki – roztocza

Roztocza są formą miniaturowych pajączków o różnych wymiarach. Istnieje około 30 tys. gatunków roztoczy sapograficznych, pasożytniczych i drapieżnych. Zamieszkują one wszystkie strefy klimatyczne i obszary polarne. Dostosowały się do życia w glebie, kurzu, strefach słodkowodnych, a nawet gorących źródłach. Rozwijają się głównie w miejscach ciepłych i wilgotnych żywiąc się m.in. resztkami naskórka. Niektóre gatunki roznoszą choroby i są szkodliwe dla zdrowia. Roztocza są szczególnie uciążliwe dla alergików. Alergia na mikroskopijne pajączki sprawia, że uczulone osoby muszą szczególnie dbać o porządek.

 

Problemy alergiczne

Według badań z 2015 roku z powodu różnego typu alergii sięga nawet 6 milionów Polaków. Alergicy szczególnie narażeni są na roztocza kurzu domowego, które znajdujące się w pościeli, materacach, poduszkach, dywanie, zasłonach, tapicerce oraz pluszowych zabawkach. Objawy alergii występują cały rok i mają bardzo duży wpływ na układ oddechowy. Alergicy są szczególnie narażeni jesienią, gdy dotyka ich problem z kichaniem, kaszlem, katarem, zatkanym nosem i oddechem. Zdarzają się przypadki pieczenia gałek ocznych i czerwonych zmian na skórze. Alergia doprowadza również do nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry. Objawy są szczególnie niebezpieczne i mogą doprowadzić do astmy oskrzelowej.

 

Sposoby na walkę z roztoczami

Mikroskopijne pajączki pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest kurz, brud i zanieczyszczenia. Alergikom poleca się zmianę poszewki co 7-10 dni, zaś poduszki i kołdry co 3-4 miesiące. Brudne rzeczy należy prać w temperaturze minimum 60°C, a materac i łóżko dokładnie czyścić przy pomocy odkurzacza. Polecamy odkurzacz z filtrem wodnym, który zapewnia czystość i świeży zapach. Jedynie przestrzeganie zasad higieny umożliwi likwidację roztoczy.

Alergicy uczuleni na roztocza muszą zachować porządek w swoim mieszkaniu. Wszelkie środki odczulające i szczepionki mogą być pomocne, lecz leczą przyczyny a nie objawy. Jedynie czystość i higiena mieszkania mogą być w pełni skuteczne w walce z roztoczami. Szczególnie poleca się używanie odkurzaczy z filtrem wodnym. Urządzenia dostępne są na stronie internetowej Odkurzaczrainbow.pl.