Segregowanie śmieci jest prostsze niż myślisz. Główna zasada brzmi: oddzielaj surowce nadające się do recyklingu od tych, których nie da się już ponownie przetworzyć. Jakie surowce można powtórnie wykorzystywać? Głównie jest to szkło, plastik, papier i metale.  Śmieci, które segregujemy, muszą być czyste (trzeba je więc umyć przed wyrzuceniem do kosza). Odpady nienadające się do dalszego przetworzenia to głownie opakowania niejednorodne (zgrzana folia z plastikiem), zabrudzone substancjami oleistymi, a także odpadki organiczne i zużyte środki higieniczne. Należy gromadzić je razem i oddawać firmie odbierającej odpady jako śmieci niesegregowane.

Oddzielne też należy potraktować tak zwane odpady niebezpieczne, do których zaliczają się wykorzystane akumulatory i baterie, a także lekarstwa, opakowania po chemikaliach, zniszczone świetlówki oraz niepotrzebny sprzęt RTV i AGD. Odpady niebezpieczne nie powinny nigdy trafić do żadnych zbiorczych pojemników na odpady. Do ich składowania wyznaczone są specjalne punkty, które każda gmina ma obowiązek organizować.

9

Pojemniki na odpady segregowane: pamiętajmy, aby nie wrzucać do nich

baterii,  lekarstw ani odpadków zanieczyszczonych. Fot. Eco-Market.pl

Śmieci posegregowane na 5 głównych kategorii należy wrzucać do oddzielnych pojemników, oznaczonych specjalnymi kolorami. Każda gmina określa samodzielnie szczegóły dotyczące segregowania odpadów i tego co można wrzucać do konkretnego pojemnika. Należy wejść na stronę internetową gminy lub urzędu miasta i poszukać ściągawki z wytycznymi i kierować się nią urządzając własny kuchenny kącik do segregacji. Najwygodniej jest oznaczyć kosze do segregacji w taki sam sposób, jak zrobiła to z dużymi pojemnikami do segregacji odpadami nasza gmina. Mimo że szczegóły mogą różnić się między gminami, to ogólne zasady dotyczące co wrzucać do  pojemników o określonych kolorach są podobne w całym kraju.

na-sciane2

Ułatwimy sobie segregację, jeśli oznaczymy kuchenne kosze w taki sam sposób, w jaki

zrobiła to nasza gmina z dużymi pojemnikami na odpady. Fot. Eco-Market

Zielone i białe pojemniki na szkło

Pojemniki na szkło oznaczane są na zielono i na biało (zielone na szkło kolorowe, białe zaś: na szkło przezroczyste). Niektóre gminy nie narzucają segregowania szkła ze względu na kolor. Wówczas każdego rodzaju szkło wrzucamy do jednego pojemnika. Do pojemników wrzucamy szklane butelki, słoiki i inne opakowania szklane. Mogą być uszkodzone. Do pojemników tego rodzaju nie można wrzucać szkła z szyb okiennych i samochodowych, a także porcelany, kawałków luster oraz szklanek i kieliszków. Wszystko dlatego, że materiały te mają inną temperaturę topnienia niż szkło z butelek i słoików. W procesie recyklingu nie zgrzeją się razem w jedną masę. Bezwzględnie zakazuje się też wrzucania do niebieskich pojemników żarówek – zawierają substancje toksyczne.

Niebieskie pojemniki na papier

Do pojemników niebieskich, przeznaczonych do składowania papieru wrzucamy elementy papierowe pozbawione metalowych, plastikowych i materiałowych dodatków. Dlatego jeśli chcemy wyrzucić do niebieskiego pojemnika gazetę, musimy upewnić się, czy nie ma ona ofoliowanej okładki zgrzanej z papierem. Okładkę tego rodzaju dobrze jest usunąć. Podobnie jest z zszywkami dołączanymi do rozmaitych odpadów biurowych. Wydaje się to kłopotliwe, jednak trzeba sobie uświadomić, że  wrzucanie śmieci jednorodnych do określonego pojemnika ma sens. Nie wrzucajmy do pojemników niebieskich tapet, kalek, brudnego papieru ani papierowych zatłuszczonych opakowań.

Żółte pojemniki na metale i plastik

Jest to pojemnik przeznaczony do składowania butelek PET, puszek aluminiowych, opakowań po kosmetykach (szamponach, odżywkach itp.). Powinny tutaj trafić także folie i torebki wykonane z tworzywa sztucznego, a także plastikowe opakowania po produktach spożywczych (np. opakowania po jogurtach i serkach). Nie wrzucamy tutaj opakowań po olejach ani opakowań po lekach, tudzież puszek po farbach, lakierach i innych substancjach toksycznych i żrących.

white(1)

Odpady wielomateriałowe zwykle powinny trafić do pojemnika na odpady nienadające się do segregacji.

Na zdjęciu: 240-litrowy pojemnik na odpady. Fot. Eco-Market

Istnieje grupa odpadów, które złożone są z kilku rodzajów materiałów i wtedy pojawia się problem: do którego pojemnika powinny trafić? Przykładem jest karton po mleku, którego wewnętrzna ścianka zbudowana jest z aluminium (metal), a zewnętrzna z papieru. Potraktować go jako papier, czy jako metal? Odpowiedź: wrzucamy go do żółtego pojemnika na odpady metalowe i plastikowe.

Brązowe pojemniki na śmieci

W wielu gminach można spotkać się także z brązowymi pojemnikami na odpady. Są to pojemniki przeznaczone do zbiórki śmieci biodegradowalnych, czyli odpadków organicznych, pozostałości po pożywieniu, obierków z owoców i warzyw oraz skorupek jaj. Można tam wrzucać też skoszoną trawę, zgniłe liście oraz trociny i fusy po kawie lub herbacie.

ursynow

Jeśli w naszej okolicy nie ma brązowego pojemnika na śmieci, wówczas śmieci biodegradowalne

należy wrzucać do czarnego – bytowego – kontenera na odpady. Fot. Eco-Market

Pojemniki czarne bytowe

Jeśli nie ma w naszej okolicy brązowego pojemnika na odpady, wówczas odpady organiczne należy wrzucać do pojemników czarnych, które są przeznaczone na odpady niepoddawane recyklingowi, zmieszane. Można wrzucać tam generalnie wszystko to, co nie zakwalifikowało się do pojemników kolorowych. Są to m.in. zabrudzone opakowania, nadpalone materiały, zużyte środki higieniczne.

Segregowanie odpadów to jedna z czynności, które możemy wykonywać na co dzień, aby uchronić środowisko naturalne. Inne racjonalne zachowania to nabranie nawyku zgniatania wszystkiego, co się da przed wyrzuceniem na śmietnik. Zmniejszamy tym samym objętość odpadów. Warto tez nauczyć tego wszystkiego nasze dzieci, które w przyszłości będą już musiały mierzyć się z nadmiernym zaśmieceniem Ziemi, a segregacja, jak przewidują specjaliści, będzie nie tylko obowiązkiem sama w sobie, ale też jej zasady będą zdecydowanie bardziej restrykcyjne.