Nie od dzisiaj wiadomo, że oświetlenie może pełnić rolę detalu architektonicznego, budującego przestrzeń w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane lampy i generowane przez nie światło mogą tworzyć atmosferę i klimat równie dobrze, jak inne akcenty dekoracyjne. Sprawią też, że salon stanie się ulubionym miejscem spotkań, rozmów i spędzania wolnego czasu zarówno domowników, jak i gości. Pytanie tylko, jak dobrze zaplanować kwestie oświetlenia, gdzie i jakie źródła światła umieścić w poszczególnych miejscach?

Waga światła

Oświetlenie w salonie stanowi wyjątkowo ważny element aranżacji. Natomiast bez względu na styl pomieszczenia – nowoczesne i proste lub ozdobne i tradycyjne abażury lamp  tworzą wyjątkową atmosferę, a generowane przez nie światło pomaga się skupić lub przeciwnie, sprzyja relaksowi po ciężkim dniu. Dobór oświetlenia w realny sposób wpływa na przestrzeń salonu. – Na etapie projektowania nie warto ograniczać kwestii światła do zakupu żyrandola. Mało tego, dzisiaj nie jest to już konieczność. Równie dobre rozwiązanie to kilka lamp umieszczonych w różnych miejscach pokoju – przekonuje specjalistka z firmy Ludwik Styl.

Jakie lampy do salonu kupić?

W tej kwestii warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, wymiar oraz światło. To, z czego zostały zrobione elementy lampy ma ogromne znaczenie. Najbardziej trwałe są te z metalu. Nieco gorzej wypadają lampy szklane, plastikowe, z papieru lub tkanin. Wymiar lamp należy koniecznie dostosować do wielkości pomieszczenia. Mały salon zostanie przytłoczony przez ogromną lampę, a maleńka lampka w ogóle nie będzie widoczna w pokoju o dużym metrażu. Duże znaczenie ma również wysokość – do niskich wnętrz można wybrać plafony lub lampy wiszące na krótkim sznurze. Wysokie pomieszczenia pięknie podkreślą natomiast wielopunktowe żyrandole. Kupując lampę, warto sprawdzić, jakie daje światło – w którym kierunku ono pada i jaką ma intensywność. To skierowane do góry rozproszy się po wnętrzu salonu, klosz punktowy oświetli kilka miejsc naraz. Im ciemniejszy abażur, tym bardziej nastrojowe światło.

Gdzie umieścić lampy?

W salonie przydatną może się okazać wysoka lampa. Ustawiona obok kanapy lub fotela umożliwi wieczorne czytanie. Natomiast mniejszej wielkości lampka nada pięknego charakteru wnętrzu. Samo oświetlenie górne daje wprawdzie doskonałą widoczność, ale jest zazwyczaj pozbawione klimatu. Optymalnym rozwiązaniem może być połączenia żyrandola z oświetleniem punktowym. Dzięki temu można nawet wyznaczać w salonie “strefy”. I tak strefę wypoczynkową można wyposażyć w dającą klimatyczne światło lampę, a strefę dzienną lub do pracy – żyrandol

Przy aranżowaniu oświetlenia w salonie można zdecydować się na zakup całego kompletu. To klasyczne i eleganckie rozwiązanie. Ale z drugiej strony można zaopatrzyć się w żyrandol lub kilka lamp z różnych kolekcji, mających jedną wspólną cechę np. kształt czy kolor – radzi na koniec specjalista Ludwik Styl.