Stłuszczenie wątroby kojarzone jest najczęściej z nadużywaniem alkoholu. Warto jednak wiedzieć, że choroba ta dotyka również innych osób. Czym jest stłuszczenie wątroby? Jakie są czynniki ryzyka i objawy tego schorzenia?
Stłuszczeniem wątroby jest chorobą, która polega na nadmiernym odkładaniu się tkanki tłuszczowej w hepatocytach, a więc w komórkach wątroby. Chociaż nie zagraża ona bezpośrednio wątrobie, to może prowadzić do poważnych powikłań, między innymi do marskości wątroby i schorzeń serca.
Alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Przez długi czas uważano, że na stłuszczenie wątroby najbardziej narażeni są alkoholicy, jednak wraz z rozwojem diagnostyki lekarze przekonali się, że choroba ta dotyka również tych, którzy nie mają problemów z alkoholem. Wobec tego w terminologii medycznej wyróżnia się dwie jednostki chorobowe – alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a konkretnie NAFLD, czyli niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
Kto jest narażony na stłuszczenie wątroby?
Oprócz alkoholików na stłuszczenie wątroby narażone są również osoby z otyłością i nadwagą, u których ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta nawet o 60%. Ponadto stłuszczenie wątroby obserwowane jest też u osób chorujących na cukrzycę typu 2 i na wirusowe zapalenie wątroby typu C i D, a także u osób z zaburzeniami hormonalnymi.
Objawy stłuszczenia wątroby:
- dyskomfort w jamie brzusznej,
- gorsze samopoczucie i osłabienie,
- bóle w prawej górnej części brzucha,
- rzadko powiększenie wątroby i śledziony.
W celu uzyskania diagnozy zalecane są badania, między innymi stężenia enzymów ALT i AST, których wzrost może potwierdzić chorobę. We krwi cierpiącego na stłuszczenie wątroby obserwuje się wyższy poziom cholesterolu i trójglicerydów, glukozy oraz enzymu GGTP.
Chorym na stłuszczenie wątroby zaleca się przede wszystkim leczenie choroby wywołującej objawy, a także zrzucenie nadprogramowych kilogramów czy zaniechanie picia alkoholu. Działanie wątroby można również wspomagać przez stosowanie naturalnych leków bez recepty, na przykład Liv.52, które dostarczają składniki poprawiające jej kondycję.