Wiele kobiet marzy o doskonałym zdrowiu, świetnej kondycji i olśniewającym wyglądzie włosów, skóry oraz paznokci. Jak można to uzyskać? Jednym ze sposobów na osiągnięcie wszystkich trzech celów jest utrzymywanie właściwego poziomu magnezu w organizmie.

Magnez często nazywany jest jednym z najcenniejszych biopierwiastków. Zachowując jego prawidłowy poziom, możemy wspomóc pracę organizmu, ustabilizować układ nerwowy oraz pokarmowy, wzmocnić mechanizmy obronne, a nawet spowolnić procesy starzenia się.

 

Magnez jest ponadto jednym z najważniejszych materiałów budulcowych włosów, skóry i paznokci, utrzymuje odpowiednie uwodnienie we wnętrzu komórek i bierze udział w licznych zachodzących w nich reakcjach. Według niektórych naukowców od właściwego poziomu magnezu w organizmie uzależnione jest także występowanie skórnych reakcji alergicznych.

 

Jak powstają niedobory magnezu?

 

Magnez jest jednym z pierwiastków, które cechuje dość niska przyswajalność z pożywienia. Ponadto jest on stosunkowo szybko wydalany z organizmu, przez co łatwo o ewentualne niedobory. Obniżenie poziomu magnezu w organizmie może być także efektem stresu, chorób, nieodpowiedniego sposobu odżywiania się czy stałego przyjmowania leków.

 

Niedobór magnezu jest również często konsekwencją restrykcyjnej diety odchudzającej, picia nadmiernych ilości kawy i herbaty czy nadużywania alkoholu. Zbyt niski poziom magnezu w organizmie bywa też wynikiem silnego stresu oraz chorób takich jak nerwica czy depresja.

 

Z niedoborem magnezu zmagają się także osoby aktywne fizycznie, regularnie uprawiające sport. Co jest tego przyczyną? Podczas wysiłku wraz z potem tracimy również elektrolity, w tym sodu, potasu i magnezu, które należy na bieżąco uzupełniać, spożywając odpowiednie ilości płynów. W przeciwnym razie może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia.

 

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

 

Wśród najczęściej występujących symptomów niedoboru magnezu wymienia się przede wszystkim drżenie powiek, nagłe skurcze łydek, drażliwość, dużą nerwowość, zaburzenia rytmu serca, migrenowe bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia oraz kłopoty ze snem.

 

Jak uzupełnić poziom magnezu?

 

Zastanawiasz się, jak uzupełnić magnez, niedobór którego prawdopodobnie wywołuje u ciebie podobne objawy? Po pierwsze spróbuj nieco zmienić swoją dietę. Co prawda magnez nie jest dobrze przyswajany z pożywienia, jednak w naszym jadłospisie warto uwzględnić produkty zawierające ten pierwiastek. Magnez znajdziemy między innymi w orzechach, nasionach, kaszach, suszonych owocach, gorzkiej czekoladzie, otrębach oraz warzywach.

 

Po drugie zastanów się nad przyjmowaniem specjalnych preparatów magnezowych, które pozwalają podnieść poziom magnezu w organizmie. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza suplementy diety zawierające magnez, przy czym będą one polecane osobom zdrowym, które ze względu na swój styl życia są narażone na powstawanie niedoborów.

 

Innym rozwiązaniem są preparaty lecznicze, które są mniej powszechne od suplementów. Leki zawierające magnez będą rekomendowane osobom, które zaczęły już odczuwać skutki obniżenia poziomu magnezu, w tym drżenie powiek, drażliwość, skurcze czy kołatanie serca.