Wrzody dwunastnicy to najczęstsza odmiana choroby wrzodowej uznawanej w dzisiejszych czasach za chorobę cywilizacyjną. Częściej zapadają na nią mężczyźni, ale to nie oznacza, że nie dotyka ona i kobiet. Sprawdź, jak skutecznie ją leczyć.
Jak powstają wrzody dwunastnicy?
Za powstawanie wrzodów dwunastnicy odpowiedzialność ponosi bakteria Helicobacter pylori, do zakażenia którą dochodzi drogą pokarmową przeważnie w dzieciństwie. Jest ona świetnie przystosowana do warunków panujących w przewodzie pokarmowym – charakteryzuje się m.in. odpornością na działanie kwasu solnego wydzielanego przez żołądek oraz umiejętnością wiązania się z błoną śluzową dwunastnicy i żołądka. W praktyce wygląda to tak, że większość ludzi jest jej nosicielami, ale jedynie tylko u pewnej części jest to jednoznaczne z zachorowaniem. Szacuje się, iż ok. 90 proc. dorosłych Polaków to nosiciele Helicobacter pylori.
Istnieje wiele czynników sprzyjających uaktywnieniu się tej groźnej bakterii, a mianowicie:
- obciążenie genetyczne,
- stres,
- niezdrowy styl życia – czyli nieodpowiednia dieta, brak ruchu na dostatecznym poziomie, palenie papierosów, nadmiar kawy i alkoholu,
- przyjmowanie niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- niektóre choroby.
Jak objawia się choroba wrzodowa dwunastnicy?
Jeżeli masz wrzody dwunastnicy, objawy będą zwykle następujące:
- ostre bóle brzucha, często promieniujące do pleców – do nich zaliczają się także tzw. bóle głodowe oraz bóle nocne,
- nudności,
- zgaga,
- wzdęcia,
- biegunka,
- spadek masy ciała,
- krwawienie z przewodu pokarmowego.
Uwaga: niejednokrotnie choroba wrzodowa dwunastnicy daje bardzo słabe symptomy, które łatwo pomylić np. z zatruciem pokarmowym. Bywa też i tak, że nie ma żadnych objawów przez dłuższy czas – tak zdarza się u osób starszych lub chorych na cukrzycę. Zasada jest generalnie taka, że gdy dzieje się coś niepokojącego, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż nieleczone wrzody pociągają za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia.
Leczenie wrzodów dwunastnicy
Podstawą skutecznego leczenia wrzodowej choroby dwunastnicy jest właściwa diagnoza. Lekarz stawia ją na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania gastroskopowego. Bardzo rzadko podejmowane jest leczenie operacyjne – jedynie wówczas, gdy terapia farmakologiczna nie przynosi efektów. Chorym podawane są środki zobojętniające kwas solny i absorbujące kwasy żółciowe, a ponadto też preparaty antycholinergiczne i blokujące receptory H2 oraz hamujące wydzielanie kwasu solnego.
Niezwykle istotna w omawianym kontekście jest również zmiana dotychczasowych nawyków. Wiąże się to z koniecznością m.in.:
- regularnego spożywania lekkostrawnych posiłków – z diety najlepiej wykluczyć surowe warzywa i owoce, smażone dania, ostre przyprawy, kwaśne produkty,
- wyeliminowania czynników przyczyniających się do powstawania długotrwałego stresu,
- znacznego ograniczenia ilości kawy i innych napojów z kofeiną,
- rzucenia palenia,
- zadbania o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia,
- niepodejmowania prób leczenia jakichkolwiek dolegliwości na własną rękę, choć w dobie powszechnie dostępnych preparatów różnego typu nie jest to łatwym zadaniem.