Parki od kilku sezonów nie wychodzą z trendów. Projektanci pokochali je za uniwersalność, gdyż ten typ okrycia pasuje w zasadzie do każdej stylizacji. Są niezastąpione w chłodniejsze dni, sprawdzają się nie tylko zimą i późną jesienią, ale także i wczesną wiosną. Chronią bowiem nie tylko przed chłodem, ale i wiatrem oraz opadami śniegu czy deszczu.

Krótka historia parki

Kurtki przypominające parki wynaleźli Eskimosi w XVIII wieku, zresztą to właśnie stąd wzięła się ich nazwa – parka oznacza nic innego jak zwierzęcą skórę. Na początku XX wieku parki stanowiły element ubioru żołnierzy. Chroniły ich przed zimnem w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach np. na dalekiej Alasce. Dopiero w latach 60. weszły do mody codziennej, za sprawą brytyjskiej subkultury modsów. To właśnie oni zaczęli je ozdabiać naszywkami i innymi ozdobami. W chwili obecnej parki noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni na całym świecie.

Dlaczego warto mieć w swojej szafie parkę?

Parka, chociaż początkowo należała do męskiej garderoby, doskonale pasuje także do damskiej sylwetki. Charakterystyczne odcięcie w pasie podkreśla talię, a obszerny kaptur, nierzadko ozdobiony sztucznym futrem, sprawia,  że całość prezentuje się również stylowo. Najbardziej klasyczne modele mają kolor oliwkowej zieleni, ale w sklepach wybór jest pod tym względem coraz większy. Równie szeroka jest gama fasonów, a więc każda kobieta znajdzie model, który sprosta jej wymaganiom.

Parki są niezwykle wygodne i ciepłe. Te z dodatkową podpinką można nosić w największe mrozy, warianty nieco lżejsze również wiosną czy jesienią. W zasadzie pasują do wszystkiego. Dobrze wyglądają połączone z jeansami i śniegowcami typu Emu, a także eleganckimi kozakami na wysokim słupku. Jeśli pogoda sprzyja, można pokusić się nawet o modowe eksperymenty i stworzyć bardziej awangardowe stylizacje.

Z czym nosić parkę?

Duże znaczenie ma przed wszystkim kolorystyka parki. Kolorowy model nie sprawdzi się bowiem w każdej sytuacji. Parka o odważniejszej barwie np. żółtej czy różowej dobrze prezentuje  się raczej w stylizacjach sportowych i casualowych, zresztą kurtka ta powstała właśnie z myślą o ubiorze codziennym. Można połączyć ją z legginsami czy klasycznymi jeansami i wygodnymi botkami.

Choć na pierwszy rzut oka parka nie kojarzy się ze stylem oficjalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć ją również na spotkanie biznesowe. W tym przypadku najlepiej postawić na modele w bardziej stonowanym kolorze np. czarnym czy szarym. Niewskazana jest zbyt duża liczba zdobień i futrzany kaptur. Co ciekawe, parka dobrze wygląda połączona nawet z delikatną sukienką czy ołówkową spódnicą.

Parki należą do najbardziej uniwersalnych elementów garderoby. Klasyczne modele sprawdzą się w każdej sytuacji, nie oznacza to jednak, że nie można w tej kwestii także zaszaleć. Jesień i zima wcale nie muszą bowiem oznaczać tylko monochromatycznych zestawień i stonowanych barw. Kiedy za oknem szaro i smutno, humor może poprawić kurtka z intensywnym kolorze lub z ciekawym printem np. kwiatowym.