Okna stanowią jeden z ważniejszych elementów budynku. Zapewniają odpowiednie naświetlenie pomieszczeń, chronią dom przed utratą ciepła oraz gwarantują dopływ do wnętrz świeżego powietrza. Firany, zasłony lub rolety mogą sprawić, że wygląd okna – a tym samym wnętrze naszego domu, znacząco się odmieni. Jednocześnie pełnią one rolę nie tylko dekoracyjną, ale i funkcjonalną. Czym kierować się podczas wyboru dekoracji oraz jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają? W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jaki rodzaj dekoracji wybrać?

Dobierając dekoracje okienne powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje mają spełniać oraz jakiego efektu oczekujemy. Czy zależy nam wyłącznie na walorach estetycznych, a może chcemy ograniczyć dostęp osób z zewnątrz do wnętrza domu? Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór firan, zasłon i rolet, dzięki czemu dosyć łatwo możemy znaleźć odpowiadający nam produkt.

            Jeżeli zależy nam na tym, aby pomieszczenie wydawało się przytulniejsze, możemy zdecydować się na zakup firanek. Zapewniają one częściowe ograniczenie widoku z zewnątrz, a jednocześnie nie zmniejszają nadmiernie ilości wpadającego do środka światła. Szeroki wybór wzorów, materiałów i odpowiednie dostosowanie długości umożliwiają dobranie firanki pasującej do każdego pomieszczenia.

            Zasłony – podobnie jak firanki, mają funkcję dekoracyjną, ale również chronią naszą prywatność. Za pomocą zasłon można ładnie uzupełnić aranżację, a zasłaniając z ich pomocą okno – odciąć się od światła z zewnątrz oraz cudzych spojrzeń.

            Rolety mogą służyć zarówno jako dekoracja, jak i jako komfortowa osłona okienna – osłanianie okien roletami jest zwykle wygodniejsze niż zasłonami. Bez problemu można też zamontować je dodatkowo, poza firankami i zasłonami. Rolety tekstylne doskonale zakrywają powierzchnię okna i ukryją nas przed wścibskimi spojrzeniami. Jednocześnie czyszczenie tego typu osłon jest niezwykle proste.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą kilka rodzajów dekoracji. Jeżeli posiadamy osłony zewnętrze, które otwieramy w dzień, możemy zaopatrzyć się w piękną firankę. Rolety możemy łączyć z zasłonami, ewentualnie zdecydować się na wszystkie trzy rozwiązania.

Jaki rodzaj firanek wybrać?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na upiększenie pomieszczenia za pomocą firanek, przed udaniem się do sklepu należy dokonać odpowiednich pomiarów oraz określić w jaki sposób chcemy upinać materiał. W pierwszej kolejności należy zmierzyć odległość od karnisza do parapetu lub podłogi, jak i szerokość karnisza czy szyny, na której ma zawisnąć firanka. Następnie zastanowić się, czy planujemy tworzyć marszczenia, ponieważ ma to znaczenie przy wyborze szerokości firany. W przypadku, gdy posiadamy okno balkonowe, warto zastanowić się nad zakupem dwóch firanek, aby nie wystąpiły problemy z otwieraniem drzwi balkonowych.

Najczęściej wybierane są firany jednej z trzech długości: do podłogi, kończące się tuż pod parapetem oraz sięgające parapetu. Podczas dokonywania wyboru warto wziąć pod uwagę styl pomieszczenia, umiejscowienie okna oraz grzejników. Krótsze firanki sprawdzą się zwłaszcza w kuchni – niezwykle popularne są np. tzw. zazdrostki. Okna zostaną udekorowane, a dodatkowo nie będziemy mieli problemu z uchyleniem lub otworzeniem okna. Zimą, gdy zawiesimy krótkie firanki lub sięgające poza parapet, obiegł ciepła w pomieszczeniu nie zostanie zakłócony. Firanki długie są niezwykle eleganckie, jednak zimą mogą zasłaniać grzejnik. Mogą być też problematyczne, jeśli pod oknem coś stoi – na przykład stół czy fotel – wtedy może łatwo dojść do ich pomięcia czy zaciągnięcia.

Wielość materiałów z jakich mogą zostać wykonane firany sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie nie jest wcale takie proste. Do najczęściej wybieranych materiałów należy np. żakard. Wykonane z niego firanki są bardzo wytrzymałe, często niewymagające prasowania oraz bardzo łatwe w praniu. Tiul jest również popularnym materiałem, delikatnym i przejrzystym, doskonale zdobi pomieszczenie i nie ogranicza ilości wpadającego światła. Należy jednak pamiętać o dokładnym wyprasowaniu tkaniny.

W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się też na niezbyt przejrzysty woal, szykowne koronki, gipiurę, ewentualnie organtynę. Kiedy już określimy rozmiary i materiał, pozostaje jedynie wybranie wzorów pasujących do wnętrza pomieszczenia. Tych – podobnie jak materiałów, jest bardzo wiele i bez wątpienia znajdziemy coś odpowiadającego naszym gustom.

Jakie zasłony wybrać?

Zasłony mogą stanowić jedyną dekoracje okna lub być łączone z firankami lub roletami. Zazwyczaj zasłony stanowią doskonałe uzupełnienie dla firanek, które w dzień są  wystarczającą osłoną okna, jednak wieczorem przy zapalonym świetle nie chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Używając nieco grubszych zasłon możemy ograniczyć wgląd do naszego domu lub mieszkania.

Decydując się na zakup zasłon powinniśmy się zastanowić jaką długość preferujemy, jaki materiał się najlepiej sprawdzi oraz czy mamy możliwość ich odpowiedniego zawieszenia. Zasłony wykonane z tafty lub aksamitu są o wiele cięższe i zwykłe żabki mogą nie utrzymać ich masy. W przypadku marszczenia materiału, może się on wysuwać z uchwytów nawet podczas przesuwania tkaniny. W celu zapobiegnięcia powyższym problemom, najlepiej zaopatrzyć się w zasłony ze specjalnie wszytymi taśmami, zakończone tunelami lub posiadające okrągłe otwory o zabezpieczonych metalem brzegach.

Zwiewne i delikatne zasłony z perkalu, szyfonu lub tiulu sprawdzą się w pomieszczeniach niewielkich oraz ciemnych. Przeźroczysty materiał nie ograniczy ilości światła wpadającego do pomieszczenia, a jednocześnie będzie on pełnił funkcje dekoracyjną. Krótkie i delikatne zasłonki polecane są do łazienek, jednak w celu zapewnienia sobie prywatności warto dodatkowo zainstalować rolety.

Zasłony wykonane z satyny nadadzą wnętrzu niezwykle eleganckiego wyglądu. Mogą być używane zarówno we wnętrzach tradycyjnych jak i klasycznych. Natomiast zasłony z aksamitu zatrzymują światło słoneczne i stanowią doskonałą metodę zaciemnienia pomieszczenia.

Jak wybrać rolety?

Istnieje wiele rodzajów rolet. Najprościej osłony okienne podzielić możemy na zewnętrzne i wewnętrzne. Instalacje pierwszych warto rozważyć już na etapie planowania budowy domu, ewentualnie możemy zdecydować się na rolety montowane w skrzynce na elewacji. Tego typu rolety stanowią doskonałe zabezpieczenie przed hałasem, warunkami atmosferycznymi oraz utratą ciepła. W związku z tym, że tego typu osłony znajdują się poza wnętrzem budynku, wewnętrzny parapet okienny może zostać dowolnie zagospodarowany. Nic nie stoi również na przeszkodzie by dodatkowo zdecydować się także na firanki lub zasłony, ewentualnie całkowicie z nich zrezygnować. Roleta zamykana na noc całkowicie ochroni naszą prywatność.

Wewnętrzne osłony okienne, takie jakie rolety, plisy czy żaluzje, montowane są po wewnętrznej stronie okna. W zależności od rodzaju rolety mamy możliwość częściowego zwijania lub rozwijania pasa materiału, wpływając na stopień doświetlenia pomieszczenia.  Rolety plisowane firmy DAKO to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Jednocześnie szeroka paleta barw pozwala dopasować kolor wykończenia i materiału do wyglądu okien i wystroju pomieszczenia.

Rolety sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Osłony tekstylne najczęściej używane są  w  biurach, rolety rzymskie wspaniale wyglądają w salonach i większych pomieszczeniach, a plisowane doskonale sprawdzą się w kuchni czy łazience. Warto również zwrócić uwagę na  rolety typu dzień – noc, wykonane z dwóch rodzajów materiału: transparentnego oraz zaciemniającego, przy odpowiednim ustawieniu których, bez problemu możemy regulować poziom ilości światła jakie będzie wpadać do pomieszczenia.

Rolety, firany czy zasłony? Które wybrać?

Wszystkie metody dekoracji okna mogą sprawić, że wnętrze naszego domu będzie piękne i jedyne w swoim rodzaju. W zależności od tego jakie funkcje – poza dekoracyjną, ma spełniać dany produkt, dobieramy odpowiednią długość, kolor lub materiał, z których zostanie wykonany. Zasłony, firanki i rolety mogą być używane osobno i łącznie, w zależności od naszych potrzeb. Dokonując wyboru pamiętajmy by mieć na względzie nie tylko walory estetyczne, ale również kwestie praktyczne. Piękne, zwiewne firanki zawieszone w oknie łazienki mogą nie chronić naszej prywatności, a pranie ciężkich zasłon może być uciążliwe.

Źródło: Dako.eu