Z biegiem lat nasze garaże, domki narzędziowe i szopki zapełniają się coraz większą liczbą przedmiotów. Wkrętarki, najróżniejsze rodzaje gwoździków pozostających po remontach, młotki, narzędzia ogrodnicze, miotły i inne akcesoria potrzebne przy prowadzeniu domu – gdy jest tego coraz więcej, należy zadbać o porządek. Poniżej podpowiadamy, jak uporządkować swoją narzędziownię.

Organizowanie warsztatu powinniśmy rozpocząć od zorganizowania regałów, szafek, skrzynek i innych mebli przeznaczonych do przechowywania największych przedmiotów. Ważne są także wieszaki i haki, na których mogą zawisnąć narzędzia o długich rączkach (grabie, teleskopowe sekatory lub szpadle).
W najprostszej postaci, szafki do przechowywania mogą przybierać postać prostych regałów magazynowych: metalowych, drewnianych lub plastikowych. Są trwałe, tanie i pojemne. Świetnie nadają się do małych przestrzeni: nie zajmują wiele miejsca, a dzięki temu, że w sklepach można dobrać niemal każdy dowolnych ich rozmiar, nie będzie problemu z wpasowaniem ich w niestandardowe pomieszczenia.

Dzięki drewnianym, plastikowym lub metalowym regałom magazynowym można

w prosty i tani sposób urządzić funkcjonalną narzędziownię. Fot. Pan Majster

Zwykle kupujemy je w formie przeznaczonej do samodzielnego złożenia. Podczas montażu koniecznie trzeba pamiętać o przymocowaniu ich do ściany. Na regałach można umieścić sprzęt o największych gabarytach: pilarki, szlifierki lub ręczne kosiarki do trawy. Szczególnie zalecane jest umieszczenie takich sprzętów na środkowych półkach – tych, które znajdują się na wyciągnięcie ręki. Jest to istotne ze względu na stosunkowo duży ciężar tych przedmiotów. Jeśli w trakcie sezonu sięgamy po nie wyjątkowo często, wówczas takie umiejscowienie będzie sprzyjało stanowi naszego kręgosłupa zdecydowanie bardziej niż umieszczenie ich na podłodze.

Łatwiej nam będzie uporządkować przestrzeń, gdy zorganizujemy 

ściśle określone miejsce dla każdego przedmiotu.

Na zdjęciu: szafka warsztatowa (źr. Pan Majster)

Podłoga jest zresztą miejscem, które nie powinno być zastawiane żadnymi przedmiotami. Kluczem utrzymywania porządku w domku narzędziowym, piwnicy czy w altance jest bowiem zorganizowanie dla każdego przedmiotu ściśle określonego miejsca. Jeśli dodatkowo będziemy dbali o to, aby odkładać wszystko na swoje miejsce po użyciu i będziemy unikali niekontrolowanego odstawiania wszystkiego na podłogę, wówczas będziemy mogli mówić o sukcesie. Bałagan na podłodze zaczyna się zwykle od dwóch przypadkowo zalegających tam rzeczy- stopniowo dokładamy tam kolejne przedmioty i bardzo szybko w pomieszczeniu robi się chaos. Dlatego tak ważne jest nabranie nawyku nieodkładania niczego na podłogę. Przeszkodą tutaj może być brak wystarczająco dużej ilości miejsca na regałach. W takiej sytuacji można pokusić się o zakup szafki na kółkach. Dzięki temu, że zwykle są wyposażone w szuflady, zapewniają pojemność. Można postawić je na froncie jednej ze ścian regału, a gdy potrzebny będzie do niego dostęp, szafkę na kółkach po prostu odsuwamy na bok.

Szafka warsztatowa na kółkach, wyposażona w szuflady i przegródki

pozwala na pokaźną oszczędność miejsca w narzędziowni. Fot.sklep Pan Majster

Jeszcze bardziej okrojoną wersją wyposażenia będą zwykłe półki zawieszane na ścianach. Można zrobić je w jedno popołudnie. Deski i zaczepy kupimy w najbardziej podstawowym nawet markecie budowlanym.

Pomocny będzie także stół warsztatowy. Nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, to jednak posiadanie szerokiego, czystego i równego blatu jest pomocne w każdym domu. Można na nim przesadzić kwiaty, podciąć roślinki lub pomalować drewniane deski. Jeśli stół ma służyć do drobnych prac budowlano-stolarskich, wówczas warto ustawić wokół niego regały z drobnymi elementami potrzebnymi do robótek. W sklepach znajdziemy szeroki wybór szafek i regalików z przegródkami, organizery, szuflady na narzędzia i specjalistyczne skrzynki oraz tablice do porządkowania drobnych przedmiotów. Przydatne będą również torby z przegródkami oraz koszyczki. Wiele z nich można zorganizować samodzielnie, bez nakładu dodatkowych kosztów, wykorzystując w tym celu butelki i plastikowe pojemniki po jedzeniu.

Stół to jeden z najważniejszych elementów

wyposażenia narzędziowni. Fot. http://www.panmajster.pl

Sam stół powinien być postawiony na mocnych nogach, zapewniających mu stabilność. Najlepszym zakupem zwykle jest w tym przypadku masywny drewniany stół na stalowych, grubych nogach. Niestety,nie każdy z nas ma miejsce na tego typu sprzęt. Właściciele niewielkich narzędziowni powinni więc popatrzeć na ofertę sklepów budowlanych, w których można znaleźć oryginalne stoły składane ze specjalnymi wzmocnieniami, wykonane z mocnych materiałów. Ich niebagatelną zaletą jest mobilność, zapewniająca możliwość przenoszenia stołu akurat w to miejsce, gdzie akurat odbywają się prace remontowo-budowlane.

Jak widać, możliwości urządzenia funkcjonalnej narzędziowni jest wiele. Niezależnie od tego, czy wybierzemy bardziej okrojoną, czy pełną wersję, warto podejść do sprawy rzetelnie i zapanować rozmieszczenie wszystkich sprzętów tak, aby zawsze wszystko mieć pod ręką oraz aby uniknąć zbędnego bałaganu.