Jajka są elementem znanym w kulturze od bardzo dawna. Niemalże każda narodowość uważa jajko za pewien symbol. Jajko jest przede wszystkim znakiem nowego życia, które się odradza. Tak w większości jest interpretowane w kulturze. Jajko jako symbol Świąt Wielkanocnych może być ozdobą, dekoracją stołu, główną potrawą, a nawet świetną zabawą.

Jajko – dekoracja

   Już w starożytności jajka były dekorowane i wykorzystywane jako ozdoba wnętrz, najstarsze z nich mają aż pięć tysięcy lat. Chińczycy obdarowywali się udekorowanymi jajkami  wraz z nadejściem wiosny. Skarabeusze oraz dwie ludzkie postacie zdobiły jajka starożytnych Egipcjan. W Kairze modne były wizerunki sławnych mężczyzn. Natomiast w Sudanie umieszczano na jajkach cytaty z Koranu. W Chinach natomiast wykonywano misterne zdobienia, przedstawiające miniaturowe kwiaty kwitnącej wiśni, ptaki lub chryzantemy. Dzięki temu, jajko jako symbol Świąt Wielkanocnych znane jest nam do dziś. W Polsce najstarsze pisanki znane są nam już z dziesiątego wieku. Zostały one odnalezione przez archeologów w Ostrówku, gdzie znajdowały się pozostałości grodu słowiańskiego. Wzór, który na nich widniał wykonywany był roztopionym woskiem. Następnie jaja te wkładano do wody z łupinami cebuli oraz ochry – to nadawało im brunatno czerwony odcień.

Religia

   W kulturze chrześcijańskiej, jajko w Niedzielę Wielkanocną składano przy grobach, w formie pisanek. Tradycja ta znana jest również w wierze prawosławnej. Na Białorusi obrzęd ten nosi nazwę Radaunica, przypada na wtorek po drugiej niedzieli wielkanocnej. W Judaizmie jajko również odgrywa znaczącą rolę. Razem ze specjalnym rodzajem precli, są one przypomnieniem o ciągłym trwaniu oraz o cykliczności życia. Jajka podawane są również na żydowskich stypach. Są również symbolem nadziei, której nie należy zatracać.

Malarstwo

   Jajko jako symbol świąt Wielkanocnych znane jest także w sztukach plastycznych. Motyw jajka widoczny jest u Salvadora Dali, ale również u Witkiewicza oraz Mikulskiego. Także Rumunki rzeźbiarz – Konstanty Brancusi, wykorzystuje jajka w swoim pracach. Fasada wykonana przez Salvadora Dali w muzeum Figures znajdującym się na północ Katalonii, jest zakończona attyką, która przybiera formę jajka. Jajko widnieje również na obrazach Boscha, a  także renesansowego malarza – Pietera Breughla. Znane jest również powiedzenie malarzom – jajecznica ze szczypiorkiem, co oznacza pstrokate barw wykorzystane na płótnie.

Jajka a kultura masowa

   Jajko jako symbol Świąt Wielkanocnych jest nam dobrze znane, jednak kultura popularna i masowa także przechwyciła ten motyw. Często, jajko poza pomidorem oraz papierem toaletowym, jest oznaką niezadowolenia i krytyki. Wielu artystów, czy niechlubnych polityków zostało nimi obrzuconych. Jednak wiele zdobionych jaj jest również interesującym pomysłem na kolekcjonerstwo. Największym jajem kurzym na świecie uznane zostało te złożone na białoruskiej farmie. Ważyło sto sześćdziesiąt gramów. Tam złożone zostało także najmniejsze jajko, ważące zaledwie piętnaście gramów.