Drzwi zewnętrzne nie tylko powinny chronić nas przed nieproszonymi gośćmi, ale również powinny wyróżniać się bardzo dobrą izolacyjnością. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ciepłych drzwi?

Obecnie izolacyjność ciepła materiałów ma coraz większe znaczenie – jeżeli jest na wysokim poziomie, wtedy oszczędzamy, ponieważ nie tracimy tak dużej ilości energii cieplnej. Ma to znaczenie nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego warto także wybierać drzwi wyróżniające się wysoką izolacyjnością.

Aluminiowe, drewniane czy stalowe?

Najważniejszym współczynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę wtedy, gdy zależy nam na cieple, jest współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie w sprzedaży dominują drzwi o U wynoszącym 1,5-2 W/(m2·K), ale znajdziemy również takie, w których jest on niższy od 1 W/(m2·K). Zatem im niższy współczynniki przenikania ciepła, tym drzwi są cieplejsze.

Aby drzwi były ciepłe, muszą posiadać odpowiednią izolację. Najczęściej jest ona wykonana ze styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Najcieplejsze drzwi to modele aluminiowe, a także możemy znaleźć ciepłe drzwi plastikowe i drewniane. Z kolei większy problem będziemy mieli z drzwiami stalowymi.

Przeszklenia – tak czy nie?

Drzwi z przeszkleniami są ładne, niemniej jednak wpływają one negatywnie na ich izolacyjność cieplną. Dlatego wtedy, gdy chcemy kupić ciepłe drzwi wejściowe, powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję przeszklenia. Najcieplejsze to przeszklenia z pakietem dwóch lub nawet trzech szyb.

Przeszklenia mogą mieć też formę naświetla zamontowanego obok drzwi czy nad nimi. Takie rozwiązanie stosuje się często w drzwiach pasywnych, ponieważ szyba pozwala na wpuszczenie do wnętrz energii cieplnej ze słońca i jednocześnie zapobiega wyziębianiu się pomieszczeń.

Nie można też zapominać o tym, że duże znaczenie dla ciepła drzwi mają próg oraz ościeżnica, a także właściwy, ciepły montaż. Powinien być on wykonany przez fachową ekipę, ponieważ nieprawidłowy montaż może oznaczać obniżenie parametrów cieplnych drzwi.