Dziś właściwie każdy produkt posiada stosowne opakowanie. Niestety jego złe zagospodarowanie potrafi mieć negatywny wpływ na nasze środowisko. Jakie opakowania należy wybierać, aby były biodegradowalne i miały szansę na ponowne wykorzystanie lub przetworzenie? Sprawdźmy – bycie eko jest przecież zawsze w modzie!

Opakowania, które nadają się do recyklingu

Podczas robienia zakupów należy wybierać rodzaje opakowań, które mogą zostać poddane recyklingowi. Najbardziej ekologiczne materiały to szkło i papier. Kupujmy więc produkty w papierowych torebkach, a nie popularnych foliówkach. Zdatne do recyklingu są także tekturowe opakowania i kartoniki.

Plastik i folia – wrogowie środowiska

Podczas robienia zakupów niestety nie zawsze myślimy o ekologii i ochronie środowiska. Bardzo często wybieramy opakowania plastikowe i foliowe, które nie są materiałami naturalnymi. Warto zacząć dokonywać świadomych wyborów, np. zamieniać foliowe torebki na papierowe i używać kartonowych opakowań a nie plastikowych. Wiadomo, że nie zmienimy świata czy skali produkcji sztucznych tworzyw, ale małe zmiany we własnym środowisku domowym to już pierwszy krok do zdrowszego i ekologicznego życia.

Zalety opakowań tekturowych:

 • opakowania tekturowe są przede wszystkim przyjazne naturalnemu środowisku,
 • są ekologiczne i biodegradowalne,
 • odznaczają się uniwersalnym zastosowaniem,
 • wykorzystuje się je m.in. w branży: papierniczej, reklamowej, farmaceutycznej, spożywczej, odzieżowej czy motoryzacyjnej,
 • pełnią funkcję ochronną,
 • nadają się do wysyłki i sprzedaży wielu produktów,
 • ich zaletą jest niska cena,
 • są lekkie.

Na co zwrócić uwagę wybierając opakowania tekturowe?

Opakowania tekturowe zawsze wybieramy w konkretnym celu, dlatego podstawową kwestią jest ich rozmiar. Spełnienie tego kryterium pozwoli nam swobodnie pomieścić wszystkie przedmioty. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać je nie tylko do przeprowadzek i przechowywania produktów, ale mogą być np. świetnym opakowaniem na prezent (wystarczy ozdobić je, np. kolorowym papierem). Kolejną sprawą jest rodzaj tektury, tutaj chodzi przede wszystkim o kwestie wytrzymałości danego opakowania. Firma Pako Bud (producent opakowań tekturowych) oferuje swoim klientom opakowania z tektury:

 • konwencjonalnej (trój- i pięciowarstwowej), które doskonale sprawdzają się przy produkcji różnego rodzaju kartonów lub pudeł;
 • ciężkiej (pięciowarstwowej), które są pakowne oraz wytrzymałe, idealnie sprawdzają się do produktów dużej wagi;
 • opakowania łączone, czyli produkowane z połączenia drewna z tekturą, sklejką lub płytą OSB, opakowania te stanowią wytrzymałe i stabilne pojemniki oraz zapewniają odpowiednie przechowywanie różnego rodzaju towarów.

Ostatnią kwestią jest wybór rodzaju konstrukcji opakowania tekturowego – czyli o sposób zamykania pudełka. Tutaj mamy do wyboru klasyczne kartony klapowe (zamykane na 4 klapy) oraz bardziej estetyczne pudełka fasonowe (szybko składa się je przy pomocy jednej klapy).

Tektura to ekologiczny materiał, z którego można wyprodukować wiele, różnych opakowań dostosowanych do naszych konkretnych potrzeb.

Więcej informacji na stronie producenta – firma Pako Bud.