Wątroba to narząd, który chroni nasz organizm przed toksynami, zapewnia właściwy poziom białka, glukozy i witamin oraz wspomaga układ odpornościowy, a w dodatku potrafi sama się regenerować. Jednak może się zdarzyć, że nawet tak silny organ zostanie zaatakowany przez chorobę, która spowoduje postępujące, trwałe uszkodzenie wątroby, a co za tym idzie – osłabi kondycję całego organizmu. Aby temu zapobiec lub przynajmniej w porę rozpocząć leczenie, należy wykonywać regularne badania na wątrobę.

Jakie choroby mogą zaatakować wątrobę?

Do chorób wątroby mogą przyczyniać się zarówno toksyny ze środowiska i wirusy, jak też leki w zbyt dużych ilościach, alkohol, niewłaściwe odżywianie czy uwarunkowania genetyczne. Najbardziej znane schorzenia to marskość wątroby i wirusowe zapalenie wątroby, czyli WZW typu A, B lub C. Marskość to nieodwracalne uszkodzenie wątroby, które rozwija się latami – można jedynie je spowalniać, stosując farmakoterapię oraz dbając o zdrową dietę. WZW to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy, którymi możemy zarazić  zwłaszcza w wyniku braku higieny osobistej oraz w miejscach publicznych (szkoły, szpitale itp.) a także podczas nakłuwania skóry na różne sposoby w nieodpowiednich warunkach lub w trakcie stosunku seksualnego. Zarówno marskość, jak i WZW, w połączeniu z niezdrowym trybem życia, zwiększają ryzyko zachorowania na raka wątroby. Dość powszechną chorobą wątroby jest też stłuszczenie (alkoholowe lub niealkoholowe) oraz polekowe uszkodzenie wątroby czy kolka wątrobowa. Do rzadziej spotykanych schorzeń należy m.in. choroba Wilsona, hemochromatoza czy zespół Gilberta.

Nie tylko ból – na jakie objawy trzeba zwracać uwagę

Ból wątroby to kłucie lub ucisk w prawym podżebrzu. Jednak tym, co tak naprawdę nas boli, nie jest sama wątroba (nie jest unerwiona), lecz sąsiadujące z nią narządy lub otrzewna. Wątroba jedynie wywołuje ból, powiększając się w wyniku uszkodzenia i uciskając inne organy w jamie brzusznej. Warto także zwracać uwagę na takie dolegliwości, jak częsta niestrawność, wzdęcia, nudności, nieustanne przemęczenie i senność oraz nagła utrata wagi i jadłowstręt – one również mogą świadczyć o postępującym uszkodzeniu wątroby.

Rodzaje badań na wątrobę

Jak podpowiadają eksperci na http://essentiale.pl/badania-w-chorobach-watroby, badania wątroby można podzielić na fizykalne, laboratoryjne, obrazowe i inwazyjne.

  • Badania fizykalne są poprzedzone wywiadem lekarskim. Polegają przede wszystkim na ocenie obwodu brzucha (czy nie jest powiększony) i wielkości wątroby poprzez uciskanie.
  • Dzięki badaniom laboratoryjnym (np. badanie krwi i moczu)można określić uszkodzenia hepatocytów i prawidłowość czynności wątroby oraz stężenie poszczególnych enzymów.
  • Do badań obrazowych zalicza się USG jamy brzusznej, USG dopplerowskie i tomografię komputerową – pozwalają one wykryć np. guzy i torbiele czy pomniejszenie płatów wątrobowych i inne uszkodzenia miąższu wątroby.
  • Badania inwazyjne to biopsja – pobranie fragmentu wątroby, które umożliwia nie tylko stwierdzenie choroby, ale także jej przyczyny, oraz laparoskopia – wprowadzenie kamerki przez niewielkie nacięcie dla uzyskania bardzo precyzyjnej oceny stanu wątroby.

Warto pamiętać niektóre choroby wątroby w początkowej fazie w ogóle nie są sygnalizowane bólem – dlatego tak dużą rolę w ich wykrywaniu odgrywają badania profilaktyczne, które należy wykonywać nawet wówczas gdy pozornie nic nam nie dolega.