Problem nietrzymania moczu (NTM) dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, jednak, częściej z powodu tej przypadłości cierpią panie. Nietrzymaniu moczu sprzyjają: okres ciąży, czas po porodzie i menopauza, ale też nadwaga, infekcje układu moczowego czy choroby ogólnoustrojowe, jak np. choroba Parkinsona. Jednej na kilka kobiet, nietrzymanie moczu odbiera swobodę, zmniejszając jej aktywność i poczucie atrakcyjności. Jakie są przyczyny i objawy NTM?

Typy i objawy NTM

 

Nietrzymanie moczu (NTM) jest dolegliwością na tyle wstydliwą, że panie często czują się skrępowane i nie informują o niej bliskich, czy nawet lekarza. Szacuje się, że taka sytuacja dotyczy ponad połowy kobiet borykających się z tym schorzeniem. Najczęściej, zdarza się, że dochodzi do niekontrolowanego popuszczania moczu wskutek, nawet drobnego, wysiłku, jak kichnięcie, bieganie, podnoszenie niedużych przedmiotów. Mamy wówczas do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

 

Z kolei, naglące nietrzymanie moczu występuje wtedy, gdy kobieta odczuwa parcie naglące – intensywny nacisk na cewkę moczową i pęcherz, którego nadejścia nie można ani przewidzieć, a przebiegu – nie sposób kontrolować. W efekcie, wyciec może kilka kropelek moczu lub cała zawartość pęcherza.

 

Inny wariant NTM to nietrzymanie moczu z przepełnienia, a objawia się wyciekiem nadmiaru moczu (zwykle są to krople moczu). Zdarza się także, iż niektóre kobiety mają problemy z nietrzymaniem moczu sporadycznie, w określonych sytuacjach chorobowych lub przy nadwrażliwości na wybrane substancje. Mówimy wówczas o przemijającym nietrzymaniu moczu.

 

Otyłość, menopauza, choroby neurologiczne…

 

Jakie są przyczyny tego nieprzyjemnego schorzenia, jakim jest nietrzymanie moczu u kobiet? Jest wiele, w zależności od typu dolegliwości, o których była wcześniej mowa. I tak, wysiłkowe nietrzymanie moczu zdecydowanie częściej dotyka kobiet otyłych, niż szczupłych. Powodem nietrzymania moczu u kobiet może być także menopauza, ciąża i poród, zwłaszcza o charakterze zabiegowym oraz wtedy, gdy dziecko jest duże i stanowi znaczne obciążenie dla organizmu kobiety.

 

Medycy przyczyn schorzenia dopatrują się również w obniżeniu narządu rodnego, niektórych chorobach neurologicznych, częstych zapaleniach dróg moczowych i zaparciach. Zagrożenie wysiłkowym nietrzymaniem moczu zwiększa u kobiet ciężka praca fizyczna oraz nałogi, w tym nadużywanie nikotyny.

 

Więcej o przyczynach nietrzymania moczu

Szczególnie w przypadku naglącego nietrzymania moczu, istotną rolę odgrywa nadwrażliwość pęcherza moczowego oraz nawracające infekcje dróg moczowych, jak też cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby: Parkinsona i Alzheimera. Natomiast, przemijające nietrzymanie moczu u kobiet, często towarzyszy wyjątkowym sytuacjom zdrowotnym (np. zapalenie pęcherza), przyjmowaniu leków moczopędnych i odwadniających napojów (alkohol, kofeina) oraz substancji podrażniających pęcherz (cytrusy). Wszystkie opisane symptomy, powinny skłonić kobiety do jak najszybszej wizyty u położnej, ginekologa lub urologa. Specjalista przeprowadzi wywiad, zleci badania i postawi diagnozę odnoszącą się do stopnia zaawansowania dolegliwości i planu jej leczenia.

 

Więcej informacji o przyczynach nietrzymania moczu można znaleźć na stronie  http://tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/przyczyny-nietrzymania-moczu