Los naszej planety nie jest Ci obcy? Martwi Cię wszechobecny zimą smog, ocieplenie klimatu i wycinane lasy, które zamieniane są w kolejną, betonową dżunglę? W takim razie z pewnością szukasz sposobów na to, żeby pomóc naturze w walce z powszechnym zanieczyszczeniem. Poznaj 3 produkty, dzięki którym Twój dom stanie się bardziej ekologiczny!

Jeżeli pragniesz mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne i nie chcesz uczestniczyć w jego niszczeniu, możesz dzięki prostym, codziennym czynnościom wspomóc naszą planetę i dać dobry przykład innym – sąsiadom, przyjaciołom, rodzinie. Być może wkrótce pójdą w Twoje ślady i dołączą do grona osób dbających o naturę.

Segreguj śmieci!

To absolutna podstawa ekologicznego stylu życia. Segregowanie odpadów wydaje się uciążliwe, jednak uwierz nam – po kilku tygodniach wejdzie Ci w nawyk i stanie się rutyną. Dlaczego warto sortować śmieci? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że produkowane przez nas w ogromnych ilościach odpady, są doskonałym źródłem do pozyskiwania surowców wtórnych? Obecnie prawie wszystko można przetworzyć! Co to oznacza w praktyce? Cenisz spacery po lesie i kontakt z naturą? Wrzucając makulaturę do niebieskiego kosza, ratujesz lasy i drzewa przed wycinką! Podobnie wygląda sytuacja ze szkłem i innymi odpadami.

Świadome segregowanie śmieci ma realny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego pamiętaj – odpady dzielimy na papier, szkło, plastik i śmieci organiczne. Sortowanie śmieci ułatwią Ci kosze w różnych kolorach. Niektóre z nich są wyposażone w specjalistyczne pokrywy, które swoim kształtem wymuszają wrzucanie konkretnych śmieci – np. żółta pokrywa z dwoma okrągłymi otworami dostosowana jest do utylizacji plastikowych butelek, a niebieska z wąskim otworem – na papier. Dzięki temu z segregowaniem odpadów poradzą sobie zarówno najmłodsi domownicy, jak i odwiedzający Cię goście.

Zgniataj butelki

To sprytne urządzenie przyda się w każdym domu. Pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i sprawia, że żyjemy bardziej ekologiczne! Dlaczego? Plastikowe butelki oraz puszki bardzo szybko wypełniają kosz. Z tego powodu musimy często wynosić śmieci i zużywamy bardzo dużo worków na odpady. Kupując zgniatarkę do butelek, nie musimy dłużej martwić się tym, że nasz kosz jest wypełniony głównie powietrzem!

Używając zgniatarki, znacząco ograniczamy ilość wynoszonych śmieci, ponieważ zmniejsza ona objętość butelek i puszek o ponad 80%. Dzięki temu segregacja odpadów jest znacznie prostsza, a nasz kosz przeznaczony na plastik nie wypełnia się tak szybko, jak wcześniej. Decydując się na zakup odpowiedniego sprzętu, warto wybrać zgniatarkę Ecopress, którą można powiesić na ścianie, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Ponadto jest łatwa w obsłudze – mogą jej używać zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Młynki do zlewozmywaków

Kolejnym ekologicznym produktem, który warto mieć w domu, jest rozdrabniacz do zlewozmywaków. Jego zadaniem jest mielenie i rozbijanie resztek jedzenia do rozmiaru około 2 mm. Młynek montowany jest w otworze ściekowym w zlewie, a  rozdrobnione jedzenie pod wpływem wody zostaje spłukane do kanalizacji. Co dzięki temu zyskujemy? Przede wszystkim możemy zapomnieć o zatkanym zlewozmywaku. Ponadto, do naszego kosza trafiają tylko i wyłącznie tak zwane śmieci suche, co sprawia, że ich segregacja jest znacznie łatwiejsza! Rozdrabniacz jest szczególnie cenny w blokach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na prowadzenie kompostownika. Montaż młynka niesie za sobą szereg korzyści – to rozwiązanie doskonałe dla osób, które chcą żyć ekologicznie oraz cenią praktyczne rozwiązania.

Troska o środowisko naturalne zaczyna się w domu. Dlatego, jeżeli los naszej planety nie jest Ci obojętny, zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc przyrodzie podczas zwykłych, codziennych czynności. Segregacja śmieci to absolutna podstawa – pamiętaj także o oszczędzaniu wody oraz energii!