Lampy stojące, do których zaliczamy między innymi lampy podłogowe, bardzo dobrze sprawdzają się w roli dodatkowych źródeł światła w salonach, jadalniach czy sypialniach. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając lampę podłogową do swojego mieszkania lub domu?

Jaką funkcję pełnią lampy podłogowe?

Podstawową funkcją, jaką pełnią lampy podłogowe, jest dodatkowe oświetlenie wnętrza. Świetnie zastępują oświetlenie główne, przykładowo podczas czytania, oglądania telewizji czy po prostu poruszania się po pokoju po zmroku. Co więcej, za sprawą swojej konstrukcji, snopy światła często jest w nich skierowany ku górze, dzięki czemu nie rażą one w oczy i nie przeszkadzają innym domownikom.

Nie bez znaczenia pozostają również walory estetyczne i dekoracyjne lamp podłogowych. Są one dostępne w najróżniejszych formach, stylach i kolorach, przez co możemy nie tylko z łatwością dopasować je do aranżacji danego wnętrza, ale też same w sobie mogą stanowić wyszukaną ozdobę. Warto przy tym zaznaczyć, że emitowane przez lampę światło także może pełnić rolę dekoracyjną i tworząc przytulną i kameralną atmosferę podkreślać charakter pomieszczenia.

Funkcjonalność lampy podłogowej

Wybierając lampę podłogową do domu lub mieszkania przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Zastanów się, czy będziesz korzystać z niej podczas czytania i oglądania telewizji, czy raczej ma ona pełnić funkcję efektownego dodatku?

W pierwszym przypadku warto zainteresować się modelem wyposażonym w regulowane ramię, umożliwiające skierowanie strumienia światła w wybrane miejsce, w drugim zaś, najlepiej skupić się na walorach estetycznych lampy. Przed zakupem upewnij się również, że przewód zasilający ma odpowiednią długość.

Materiał wykonania lampy podłogowej

To, z jakiego materiału został stworzony dany model, ma znaczenie głównie ze względu na jego trwałość, ale też estetykę. Lampy podłogowe mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, natomiast przy produkcji opraw, oprócz metalu i tworzyw sztucznych, zwykle wykorzystuje się różnego rodzaju tkaniny.

Kształt, kolor i stylistyka lamp podłogowych

Choć wspominamy o nich dopiero teraz, zwykle one przyciągają nasz wzrok jako pierwsze. Każda lampa podłogowa w Castoramie może mieć swój własny, unikatowy styl, który kreowany jest za pomocą doboru odpowiedniego kształtu i kolorów. W sklepach znajdziemy bowiem zupełnie proste modele o stonowanych, klasycznych odcieniach, jak i bardziej nowoczesne, o finezyjnym kształcie lub wzornictwie, sięgające pełnymi garściami z palety barw.

Chcąc wybrać tę idealną, najlepiej wziąć pod uwagę charakter pomieszczenia, którego lampa stanie się wkrótce częścią, ale także własne upodobania i gust. Przykładowo, do wnętrz industrialnych lub urządzonych w stylu skandynawskim doskonale pasują nowoczesne lampy stojące, wykonane z metalu lub stali o połyskującej powierzchni bądź łączące w sobie drewno i biel. Z kolei w pomieszczeniach nawiązujących do stylistyki retro fantastycznie sprawdzą się modele z drewnianym trzonkiem i wzorzystym abażurem.