Opadające powieki to efekt starzenia się skóry. Ciężko tego problemu uniknąć, a samo stosowanie kremów ujędrniających zwykle nie pomaga. Dużo większą skuteczność w usuwaniu opadających powiek dają zabiegi medycyny estetycznej, jak blefaroplastyka. Na czym to polega?

Jakie są wskazania do blefaroplastyki?

Pierwsze oznaki starzenia skóry są często widoczne właśnie na powiekach oraz wokół oczu. Wynika to z tego, że organizm produkuje coraz mniej kolagenu oraz elastyny, a bez tych włókien skóra staje się bardziej wiotka, gorzej nawilżona, mniej jędrna. Opadające powieki są zresztą problemem nie tylko estetycznym – nadmiar skóry może ograniczać pole widzenia, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Blefaroplastykę przeprowadza się najczęściej u osób starszych, ale zabieg jest możliwy także w młodym wieku, jeśli opadająca powieka wynika z nieprawidłowej budowy anatomicznej. Zabiegi wykonywane są przez specjalistę chirurgii plastycznej i zawsze poprzedza je konsultacja lekarska. Blefaroplastykę ma w swojej ofercie m.in. Innovation Clinic.

Na czym polega blefaroplastyka?

Plastyka powiek przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje cięcie w naturalnym załamaniu powieki, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest prawie niewidoczna. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry z powieki górnej oraz dolnej. Dokonuje się także plastyki przepuklin tłuszczowych – można je użyć jako autologicznego wypełniacza w dolinie łez. Blefaroplastyka skutkuje redukcją mięśnia okrężnego oka, dzięki czemu może on znowu prawidłowo funkcjonować.

Zabieg trwa stosunkowo krótko, około 60-90 minut. Rekonwalescencja zajmuje z reguły 7 do 14 dni. Bolesność po zabiegu jest niewielka i rzadko dochodzi do powikłań, jednak ze względu na ryzyko ich powstania warto decydować się na operacje w renomowanych klinikach, przeprowadzane przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.

Jaki efekt daje blefaroplastyka?

Poprawę kondycji powiek widać bardzo szybko. Redukcja opadających powiek pozytywnie wpływa na całą twarz – zabieg działa odmładzająco, oczy wyglądają na bardziej wypoczęte, cera nabiera świeżości. Blefaroplastyka nie usuwa wszystkich niedoskonałości, jak np. kurze łapki, ale już samo „podciągnięcie” powiek odejmuje optycznie co najmniej kilka lat.