Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – daje energię na początek i dostarcza składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Co sprawdzi się na pierwszy posiłek? Jakie produkty podawać niemowlętom, a co dzieciom po 1. roku życia?

Żywienie niemowlaka? W pierwszym półroczu życia dziecka mleko mamy powinno być jedynym posiłkiem w diecie niemowlęcia. Nie wpływa to jednak na zalecenie ekspertów mówiące o tym, że po 4. a przed ukończeniem 6. miesiąca należy dziecku podawać posiłki uzupełniające. Na początku są to niewielkie ilości przecierów warzywnych, owocowych czy kaszek (czasem nawet 1 łyżeczka), jednak ich obecność w diecie dziecka jest ważna. Bowiem już na tym etapie kształtuje się nawyki żywieniowe maluszka. Dzięki rozpoczęciu rozszerzania diety niemowlaka możemy krok po kroku przyzwyczaić go do regularnego jedzenia śniadań.

Żywienie niemowląt – co podawać na śniadanie?

Śniadanie daje „zastrzyk” energii dla szybko rozwijającego się małego organizmu. Na pierwszy posiłek w ciągu dnia najlepiej wybrać produkty węglowodanowe, zawierające np. skrobię. Świetnie sprawdzą się kaszki. Możesz podawać mleczne przyrządzane na wodzie lub bezmleczne, które przygotujesz na bazie odpowiedniego dla wieku dziecka mleka modyfikowanego. Mleczna kaszka zbożowa z owocami to pełnowartościowy posiłek dla twojej pociechy. Gama kaszek jest na tyle szeroka, że każdy smakosz znajdzie swój ulubiony produkt.

Pamiętaj, aby każdy nowy produkt podawać w niewielkiej ilości i uważnie obserwować, czy u dziecka nie występują niepokojące objawy.

Żywienie dziecka po 1 roku życia – jak komponować śniadanie?

Dzieci po pierwszym roku życia wciąż mają specjalne potrzeby żywieniowe. Żywność z tzw. „dorosłego stołu” nie jest dla nich odpowiednia. Dlatego wybierając produkty dla swojej pociechy dbaj o ich jakość, pochodzenie i skład tak samo, jak przed pierwszymi urodzinami.

Dziecku możesz dalej podawać kaszki zbożowe. Możesz także przygotować kanapki, jajecznicę, pasty z twarożku czy inne posiłki, aby jeszcze bardziej urozmaicić jego jadłospis.

Pamiętaj, że w diecie dziecka  w wieku 1-3 lata powinny pojawić się odpowiednie ilości produktów ze wszystkich grup: warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja i nabiał oraz roślinne tłuszcze. Pomocny przy komponowaniu jadłospisu jest Modelowy Talerzyk Żywieniowy.

 

Photo by Thijs Knaap