Twoje dziecko stało się bardziej płaczliwe i nerwowe? Ma problemy z zasypianiem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie objawy mają ścisły związek z dojrzewaniem układu nerwowego. Dowiedz się, po czym rozpoznać skoki rozwojowe.

Skoki rozwojowe to etapy, które zachodzą bardzo dynamicznie szczególnie w pierwszych 12 miesiącach życia. Podczas nich niemowlę nabywa nowe umiejętności, jeszcze lepiej przystosowując się do samodzielnego funkcjonowania.

Skoki rozwojowe w 1 roku życia – 7 ważnych etapów

Poprzez skoki rozwojowe należy rozumieć przełomowe momenty, tzw. „tygodnie cudów”, które są ściśle powiązane z dojrzewaniem mózgu oraz układu nerwowego. W pierwszym roku życia wyróżnia się aż 7 skoków, które rozpoczynają się już w 5 tygodniu życia niemowlęcia.

 • 5 tydzień (wrażenia) – dziecko staje się bardziej wrażliwe na bodźce, zaczyna więcej widzieć, słyszeć, odczuwać zapachy i smaki
 • 7-9 tydzień (wzory) – niemowlę zaczyna rozróżniać wzory w zapachach, smakach i dźwiękach
 • 11-12 tydzień (niuanse) – ruchy dziecka stają się bardziej „miękkie” , zaś samo niemowlę zauważa różnice w tonie głosu
 • 14-19 tydzień (wydarzenia) – dziecko powoli zaczyna rozumieć zdarzenia, potrafi wyciągnąć ręce po zabawkę, itp.
 • 22-26 tydzień (relacje) – w tym okresie pojawia się tzw. lęk separacyjny, dziecko staje się bardziej nieśmiałe wobec obcych
 • 33-37 tydzień (kategorie) – niemowlę zauważa podobieństwo między niektórymi rzeczami, np. że coś podobnie pachnie, wygląda
 • 41-46 tydzień (sekwencje) – dziecko zaczyna łączyć zdarzenia, wskazywać rzeczy i je nazywać; w tym okresie często maluch świadomie używa słowa „nie”.

Zachowania charakterystyczne dla skoków rozwojowych

Bardzo często pojawienie się skoków rozwojowych poprzedza zmiana w zachowaniu malucha. Zwykle objawia się to:

 • nadmierną płaczliwością
 • rozdrażnieniem
 • problemami ze snem
 • brakiem apetytu.

Warto przy tym podkreślić, że konkretne skoki mogą dawać dodatkowe sygnały, np. uważniejsze słuchanie i przyglądanie się, nieśmiałość, niechęć do zmiany pieluchy czy przebierania się, okazywanie złości, okazywanie zazdrości.

O tym, że dziecko ma już za sobą kolejny etap, łatwo przekonasz się podczas codziennych obserwacji. Nowe umiejętności często pojawiają się z dnia na dzień. Jeżeli więc do tej pory niemowlę wykonywało nieskoordynowane ruchy, a obecnie są one dużo bardziej „miękkie” i kontrolowane, możesz przypuszczać, że właśnie zakończył się etap niuansów – etap charakterystyczny dla 3-miesięcznego niemowlęcia, itp.

Bądź wyrozumiała dla dziecka

Skoki i związane z nimi zmiany w zachowaniu dziecka mogą frustrować rodziców. Należy jednak wykazać wyrozumiałość. Musisz mieć świadomość, że dla niemowlęcia wszystkie dochodzące z zewnątrz bodźce są bardzo stresujące – rozdrażnieniem czy płaczem wyraża swój niepokój i lęk przed nieznanym.