Drewniana podłoga olejowana to bardzo trwałe wykończenie, które może posłużyć wiele lat. Aby tak się stało i by podłoga z drewna zachowała świeży wygląd, trzeba o nią odpowiednio dbać. Na czym polega pielęgnacja olejowanych desek podłogowych? Sprawdź, jak wygląda czyszczenie paneli drewnianych, a jak ich konserwacja.

Dlaczego coraz więcej osób montuje w swoich domach i mieszkaniach podłogę drewnianą pokrytą olejem, a nie lakierem? Najważniejsze powody to:

  • olejowane deski wyglądają naturalniej – olej uwypukla strukturę drewna i podkreśla wszystkie jego barwy czy usłojenie;
  • olej nie tworzy na deskach dodatkowej warstwy – wnika w strukturę drewna, umożliwiając deską dalsze oddychanie.

Choć podłogi olejowane są bardzo wytrzymałe, potrzebują – podobnie jak deski lakierowane – specjalnej pielęgnacji. Jak to robić? Sprawdź wskazówki dotyczące czyszczenia i renowacji podłóg drewnianych przygotowane przez specjalistów DobreDlaDomu.pl.

Codzienna pielęgnacja podłogi drewnianej olejowanej

Bieżąca pielęgnacja desek olejowanych polega na regularnym oczyszczaniu ich z kurzu i innych pyłków. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza – dzięki temu drobinki nie będą zalegały między szczelinami desek. Dlaczego to takie ważne? Nagromadzenie pyłków i kurzu mogłoby powodować stopniowe powiększanie się szczelin. Jeśli dostałyby się pod powierzchnię parkietu, miałyby także wpływ na odkształcenie desek i powstanie drobnych nierówności. Usuwanie brudu, kurzu i błota jest istotne zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy do mieszkania wnosimy na butach bardzo dużo zanieczyszczeń z ulicy.

Regularne mycie podłogi drewnianej olejowanej

Raz w tygodniu lub co około 9 dni podłoga drewniana powinna być dokładnie umyta – koniecznie po jej wcześniejszym oczyszczeniu z pyłków. Ważne, żeby środki myjące były dostosowane do podłóg olejowanych. Jeśli użyjesz np. produktów do mycia podłóg lakierowanych, możesz uszkodzić wierzchnią warstwę ochronną.

Do mycia podłogi olejowanej używaj zawsze lekko wilgotnego mopa, najlepiej płaskiego. Nie myj także desek gorącą wodą, która łatwo rozpuści olej i wniknie w ich wewnętrzną strukturę. Uważaj również z niedokładnie wyżętym mopem czy ścierką. Jeśli w szczelinach desek nagromadzi się woda, może ona doprowadzić nawet do bardzo widocznych pęknięć.

Konserwacja podłogi drewnianej olejowanej

Aby podłoga drewniana wykończona olejem miała zawsze perfekcyjny, świeży wygląd, trzeba ją co pewien czas konserwować. Zabieg renowacji polega na ponownym nałożeniu oleju na całą powierzchnię podłogi – możesz to zrobić raz, dwa razy do roku.

Zazwyczaj nowy olej sprawia, że podłoga zyskuje nieco ciemniejszy odcień. Jeśli zależy Ci na większej zmianie kolorystyki, możesz kupić produkt z dodatkowymi pigmentami. Uważaj jednak w trakcie nakładania oleju z kolorem. Jeśli zrobisz to niedbale i zbyt szybko, podłoga będzie wyglądała jakby została pomazana farbą. Skuteczną pomocą w nakładaniu napigmentowanego oleju okaże się tak zwany pad, czyli włóknisty krążek nałożony na polerkę.

Więcej o pielęgnacji i konserwacji podłóg drewnianych dowiesz się na stronie Dobre Dla Domu. Znajdziesz tam również dziesiątki desek podłogowych, które możesz wykończyć olejem i dopasować do stylistyki panującej w Twoim wnętrzu.