Czy można połączyć oszczędzanie pieniędzy z dbaniem o środowisko? Oczywiście, odpowiedzią na te dwa czynniki są ekologiczne środki czystości domowej roboty.

Ekologiczne środki do czyszczenia domu
Można to nazwać powrotem do przeszłości, ponieważ kiedyś czymś zupełnie normalnym było wykorzystywanie ekologicznych środków czystości – przede wszystkim z braku ich „chemicznych kolegów”. Połączenie naturalnych składników może zagwarantować Ci nie tylko skuteczne i przyjemne sprzątanie, ochronę środowiska oraz sporą oszczędność, ponieważ domowy specyfik jesteś w stanie „stworzyć” dosłownie za 5-6 zł. Jeśli się obawiasz, zacznij od tygodnia naturalnej czystości, a sama się przekonasz o skuteczności tych domowych preparatów.

Ekologiczne środki czystości jak zrobić
W czasach wszechpanującej mody na DIY (zrób to sam), weszła ona także do środków czystości – zupełnie nieprzypadkowo, ponieważ doskonale łączy czynniki, które wykluczają chemiczne preparaty reklamowane i dostępne w sklepach. Przygotowanie własnej wersji zajmie Ci dosłownie kilka minut.
Czego potrzebujesz do przygotowania uniwersalnego środka czystości, który możesz wykorzystać zarówno podczas sprzątania łazienki, jak i płyty grzewczej (niezbędne składniki):
– soda oczyszczona
– cytryna
– ocet
– butelka z dozownikiem
– olejek zapachowy
– sól
– miska
– gąbka
– ściereczka

Masz już wszystko? Czas na dedykowane mieszanki składników (przykłady zastosowań):
a) kuchnia
stwórz własny płyn do mycia naczyń potrzebujesz do tego – soku z cytryny, szklanki wody, szklanki soli, szklanki octu
b) łazienka
– zrób preparat do czyszczenia wanny, kafelek i umywalki – 0,5 szklanki sody oczyszczonej, 3 łyżki octu
– potrzebujesz preparatu do usuwania pleśni – 4 łyżki octu, 0,5 szklanki wody
– a może chcesz się pozbyć kamienia – pokrój cytrynę, połóż na nalot i odczekaj 15-20 minut
c) pokój
– preparat do paneli i drewnianych podłóg – 2 litry wody, 1,5 szklanki octy oraz olejek zapachowy
– chcesz umyć szyby? Potrzebujesz do tego – 2 łyżeczki octu oraz 2 litry ciepłej wody

Domowe środki czystości blog
Jeśli szukasz inspiracji, ale również gotowych i sprawdzonych przepisów na ekologiczne środki czystości domowej roboty – tutaj z pomocą przyjdzie Ci Internet. Znajdziesz wiele blogów, for oraz stron dedykowanych kwestiom  zajrzyj na blog Finagoo, na którym znajdziesz http://finagoo.pl/.