Dźwięk skrzypiącej podłogi może kojarzyć się z klimatem stylowego, starego domku letniskowego z drewna, jednak w domu, w którym mieszkasz na co dzień, jest on uciążliwy. Każdej nocy poruszasz się po swoim domu jak kot, byleby tylko skrzypiąca podłoga drewniana nie wydała nieprzyjemnego dźwięku? Nie martw się – gdy poznasz przyczyny skrzypienia podłogi, możesz łatwo się go pozbyć lub zapobiec jego powstaniu już na etapie prac wykończeniowych.

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie ze skrzypieniem podłogi może być… położenie na niej grubego dywanu lub wykładziny. Jakikolwiek materiał oddzielający stopy domowników od desek lub paneli to mniejszy nacisk na podłogę, a więc mniejszy hałas. To jednak jedynie tymczasowe rozwiązanie, które nie niweluje problemu skrzypienia, a na dodatek ukrywa piękno naturalnych desek.

 Dobre Dla Domu – sprawdź ofertę sklepu i poznaj profesjonalne porady dotyczące aranżacji wnętrz!

Skrzypiąca podłoga a wilgoć w domu

Drewno to materiał higroskopijny, co oznacza, że wchłania i oddaje wilgoć, zmieniając tym samym swoją objętość. Ten zupełnie naturalny proces może skutkować powstaniem szczelin między deskami, a w skrajnych przypadkach wypaczeniem drewna, co wywołuje skrzypienie podłogi. Dzieje się tak wówczas, gdy w pomieszczeniu dochodzi do częstych wahań temperatur i wilgotności powietrza – tu pomoże jedynie solidna termo- i hydroizolacja okien oraz ścian domu.

Warto także pamiętać o tym, aby deski podłogowe lub panele trzymać w pomieszczeniu, w którym chcesz je rozłożyć, przez przynajmniej 48 godzin. Dzięki temu elementy podłogi dostosują się do warunków panujących w mieszkaniu i będziesz mieć pewność, że właściwa odległość od ścian (min. 10 mm) nie ulegnie zmianie. Trzeba również wziąć pod uwagę to, że podłogę należy kłaść w momencie, gdy wylewka jest już całkowicie sucha.

Panele podłogowe w naturalnym stylu – niska cena, wysoka jakość, duży wybór produktów w różnych kolorach

Skrzypienie podłogi spowodowane błędami montażowymi

Nieprzyjemne skrzypienie paneli lub desek podłogowych nie musi wynikać ze starości podłogi. Podłoga może wydawać nieprzyjemne dźwięki nawet tuż po montażu. Częstą przyczyną skrzypienia jest ocieranie podłogi o podłoże lub desek o siebie nawzajem. Jest to spowodowane:

  • nierównym podłożem,
  • zbyt luźnym lub zbyt ścisłym ułożeniem elementów podłogi,
  • brakiem dylatacji przy ścianach.

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie ze skrzypieniem podłogi po montażu jest nasmarowanie łączeń desek. Do tego celu można użyć oleju silnikowego, akrylu, talku,  sproszkowanego grafitu lub specjalnego środka do konserwacji. Olej i płyn do konserwacji wstrzykujemy w łączenia. W przypadku akrylu, talku i grafitu postępuje się inaczej – należy wetrzeć je przy pomocy ściereczki, a następnie położyć na skrzypiące miejsce suchą szmatkę i kilkukrotnie energicznie przejść po podłodze, tak aby zaaplikowany proszek wszedł w łączenia. Cały proces należy co pewien czas powtarzać.

Nieco trudniej jest się pozbyć skrzypienia podłogi położonej na legarach czy płytach drewnopodobnych. W tej sytuacji podłoga z desek drewnianych musi zostać przytwierdzona mocniej do podłoża przy użyciu gwoździ lub wkrętów, przybijanych/wkręcanych w odległości min. 1 cm od łączeń. Warto pamiętać, aby przed wbiciem gwoździa najpierw wywiercić na niego otwór, dzięki czemu zniwelujesz ryzyko pęknięcia deski. W trakcie przybijania/wkręcania trzeba mocno docisnąć podłogę, dzięki czemu po przybiciu gwoździa będzie ona mocniej przylegała do podłoża.    

Jednak co zrobić, gdy smarowanie łączeń lub ponowne przytwierdzanie skrzypiącej podłogi nie przynosi pożądanych efektów? Powracające lub pogarszające się skrzypienie oznacza, że bez wymiany kilku desek naprawa jest niemożliwa. Wówczas trzeba poradzić się fachowca, który zdemontuje podłogę bez jej niszczenia i po znalezieniu błędu konstrukcyjnego raz na zawsze pozbędzie się irytującego dźwięku, uniemożliwiającego spokojny sen Tobie i Twojej rodzinie.