Od kilku lat Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw świata. Jest to o tyle istotne, że z powodu smogu umiera przedwcześnie kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Sprawdź, w których polskich miastach występuje najgorsza jakość powietrza i czy przypadkiem nie dotyczy to twojego miejsca zamieszkania.

Mimo że wiele miast podjęło już pewne kroki w celu walki ze smogiem, z pewnością problem ten nie zniknie od razu,  Jak twierdzą eksperci, całkowite pozbycie się pyłów będzie wymagało od 25 do 100 lat – na szczęście, we własnym domu można sobie pomóc, stawiając odpowiednie rośliny oczyszczające czy też kupując oczyszczacz powietrza. Jakie czynniki bierze się pod uwagę w badaniach jego jakości? Przede wszystkim stężenie cząsteczek PM2,5 i PM10 oraz beznzoapirenu – to zależy jednak od organizacji przeprowadzającej dane badania.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) każdego roku publikuje raport przedstawiający listę najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie oraz na terenie Unii Europejskiej. Poniżej umieszczamy spis polskich miast o najniższej jakości powietrza, na podstawie raportu opublikowanego pod koniec 2018 r.

1. Opoczno (łódzkie)
2. Żywiec (śląskie)
3. Rybnik (śląskie)
4. Pszczyna (śląskie)
5. Kraków (małopolskie)
6. Nowa Ruda (dolnośląskie)
7. Nowy Sącz (małopolskie)
8. Proszowice (małopolskie)
9. Godów (śląskie)
10. Wodzisław Śląski (śląskie)
11. Pleszew (wielkopolskie)
12. Bielsko-Biała (śląskie)
13. Sucha Beskidzka (małopolskie)
14. Rawa Mazowiecka (łódzkie)
15. Jarosław (podkarpackie)

Badanie koncentrowało się na stężeniu szkodliwych cząsteczek PM2,5, które negatywnie wpływają na układ oddechowy oraz krążenie. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła je, biorąc pod uwagę prawie 4500 miast.

W przypadku mieszkania w jednej z wyżej podanych miejscowości, warto kompleksowo chronić się przed smogiem. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy sprawdzać stan powietrza przed wychodzeniem z domu – jeżeli nie jest to konieczne, a zanieczyszczenie jest danego dnia wysokie, dobrze jest pozostać w mieszkaniu. Polecamy też wybrać do domu oczyszczacz powietrza – wybór ułatwi ranking oczyszczaczy powietrza https://ranking-oczyszczaczy.pl/ z najpopularniejszymi oczyszczaczami na polskim rynku. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w witaminy: B6, B12, C i E.

World Air Quality Report 2018

Inny raport na temat jakości powietrza przygotowała firma IQAir we współpracy z Greenpeace. Listę miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu stworzyła ona na podstawie informacji z Europejskiej Agencji Środowiska oraz oficjalnych danych krajowych. Organizacja ta brała uwagę przede wszystkim stężenie pyłów PM2,5. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie pojawiły się aż trzy polskie. Jaworzno w Europie zajmuje miejsce piąte (na świecie – dwudzieste dziewiąte), Kraków znalazł się z kolei na pozycji dziewiątej, Katowice natomiast– na piętnastej. 

Raport Narodowej Izby Kontroli (NIK)

Jeszcze inaczej prezentuje się raport przedstawiony przez Najwyższą Izbę Kontroli, która zebrała dane z lat 2014-2017. Uwzględnione w nim zostały dwa rodzaje zanieczyszczeń: pyły PM10 (pierwsza lista) oraz benzoapiren (druga lista). Co więcej, NIK wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, 30 znajduje się w naszym kraju.

Pod względem największej ilości pyłów PM10 wygrywają w Polsce następujące miasta:

1. Kraków (małopolskie)
2. Opoczno (łódzkie)
3. Wodzisław Śląski (śląskie)
4. Nowa Ruda (dolnośląskie)
5. Starogard Gdański (pomorskie)

Poniższa tabela przedstawia natomiast listę województw, poczynając od tych, w których liczba dni z przekroczeniem stężeń dobowych pyłów PM10 jest największa.

1. Małopolskie – 76 dni
2. Śląskie – 72 dni
3. Łódzkie, opolskie – 58 dni
4. Podkarpackie – 48 dni
5. Świętokrzyskie – 47 dni

Łatwo zatem wywnioskować, że najlepsza jakość powietrza występuje na północy Polski, a im dalej w dół – tym jest ona gorsza. Z kolei jeśli chodzi o zanieczyszczenie benzoapirenem, wygrywają następujące miasta:

1. Opoczno (łódzkie)
2. Nowa Ruda (dolnośląskie)
3. Rybnik (śląskie)

Warto zaznaczyć, że na tle całej Unii Europejskiej w Polsce występuje największe stężenie benzoapirenu i przekracza ono normy ustalone przez WHO aż osiem razy. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, aby zmniejszyć ilość smogu, należy ograniczyć wykorzystywanie paliw stałych. Dopóki problem zanieczyszczenia powietrza jednak nie zniknie, warto się przed jego działaniem chronić, np. poprzez odpowiedni sprzęt czy też maski antysmogowe.