Stoisz przed wyborem nowych lamp do domu i zastanawiasz się, jakie modele wybrać, aby pokoje były oświetlone w sposób atrakcyjny? Dużo zależy od tego, czy chcesz uzyskać romantyczny efekt przyciemnienia, czy jednak zależy Ci na doskonałym oświetleniu miejsca pracy i nauki. Sprawdź, co możesz znaleźć w sklepach.

Tradycyjne lampy wiszące i żyrandole

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym modelem lampy do domu jest lampa wisząca, zwana również żyrandolem. W pomieszczeniach dziennych stanowi główne źródło światła. Dawniej montowało się jedną na środku sufitu, dziś poleca się raczej korzystanie z kilku na całej długości sufitu. W ten sposób oświetlenie pokoju jest pełniejsze, a więc lepsze. Dodatkowo, jeśli w pokoju znajdują się wyjątkowo ważne strefy – np. jadalna ze stołem i krzesłami – lampę można zamontować bezpośrednio nad nimi.

Lampy wiszące wymiennie nazywa się żyrandolami. W języku powszechnym jednak żyrandol rozumiany jest jako podrodzaj lampy wiszącej. Charakteryzuje go elegancki i zdobny wygląd. Owe „żyrandole w starym stylu” często są metalowe i rzeźbione. Przypominają wiszące świeczniki. Stosowane w nich żarówki są podłużne, dzięki czemu po zapaleniu światła przypominają płomienie.

Do lamp wiszących o kilku źródłach światła stosuje się kilka obwodów, by jednym włącznikiem można było zapalać całość bądź tylko część żarówek.

Minimalistyczne plafony

Alternatywą dla lamp wiszących w pomieszczeniach są montowane na suficie bądź ścianie – choć znacznie rzadziej – plafony. Te lampy sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym. Są eleganckie i łagodne. Przeważnie są płaskie, a osłaniający żarówkę klosz ma matową strukturę. Światło wpadające do pomieszczenia przed szkło plafonu jest rozproszone, a więc nie tak intensywne jak z niczym nie blokowanej lampy wiszącej.

Osłona żarówki jest przydatna w pomieszczeniach o zwiększonej wilgoci, dlatego plafony są wyborem do łazienek i kuchni. Sprawdzają się także w schowkach i tam, gdzie jest mało miejsca lub sufit znajduje się nisko. Nie ma ryzyka, że przechodząc pod plafonem, zawadzi się o niego głową.

Ozdobne kinkiety na ścianę

Na przedpokojach, w długich korytarzach oraz pomieszczeniach, w których z jakiegoś powodu nie można zamontować lampy sufitowej, jej funkcję przejmują kinkiety. To przepiękne lampy, które osadza się na ścianie. Elegantsze stylem odpowiadają żyrandolom – przypominają starodawne rzeźbione świeczniki.

Nowoczesne kinkiety to rozwiązanie do mieszkań i domów zaaranżowanych na różnorodne style. Można je dobrać do kompletu z lampą wiszącą lub plafonem, a można kupić osobno.

Lampy stojące – na ziemię i biurko

Lampa stojąca to najczęściej wybierany model oświetlenia w danym pokoju (sprawdź ceny na: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/lampy-stojace.html). Prawie nigdy nie stanowi głównego oświetlenia w pomieszczeniu, chyba że jest to schowek, z którego korzystamy niezwykle rzadko i nie opłaca się montować w nim oświetlenia trwałego.

Lampy stojące nie są stałym źródłem światła. Wręcz przeciwnie – są mobilne. Ich działanie wymaga zasilania prądem lub bateriami. Dzielą się na:

  • wysokie lampy, które spotykamy np. w salonie. Często można je dopasować do kompletu pozostałych lamp w domu: sufitowych i ściennych,
  • lampki biurkowe, idealne do nauki. Odznaczają się elastycznością oraz możliwością kontrolowania natężenia światła. Można je wyginać w pionie i poziomie, a także zmieniać wysokość,
  • lampki nocne, mniej elastyczne, za to elegantsze od lampek biurkowych. Są niskie. Służą pomocą, gdy chcemy poczytać w łóżku po zmroku lub znaleźć coś w szafce nocnej.