Czy jest bezdech senny oraz jak mocno może wpłynąć na jakość Twojego życia? Poniżej znajdziesz informacje, dzięki którym dowiesz się m.in. jak diagnozować bezdech senny.

Diagnostyka bezdechu sennego
Bezdech senny to zaburzenie, które powodowane jest krótkotrwałymi bezdechami podczas snu. Bezdech senny może wpływać w różnym stopniu oraz skali – zatrzymanie wentylacji na czas dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechy poniżej 50%. Przez co chory może cierpieć na różnego rodzaju schorzenia takie jak m.in. wysokie cieśnienie, udar, zawał – bezdech senny może być przypadłością towarzyszącą. Jednak objawem który powinien skłonić Cię do wizyty u lekarza jest przede wszystkim chrapanie. Rozpoznanie bezdechu często następuje po wstępnej diagnozie oraz wykonaniu badania polisomnograficznego. Dzięki temu możesz rozpocząć terapię dzięki której poprawisz nie tylko jakość swojego snu, ale również życia.

Jak diagnozować bezdech senny
W fazie diagnozowania chory często poddawany jest badaniu polisomnograficznemu (tzw. badanie snu) dzięki któremu możliwe jest wykrycie m.in. bezdechu sennego. Powyższe badanie często wykorzystywane jest w przypadku pacjentów, którzy mają problem z bezsennością, chrapaniem, wybudzaniem się, bólami głowy (zwłaszcza rano), zmęczeniem, problemami z koncentracją oraz pamięcią. Diagnozowanie można podzielić na cztery etapy:
– elektroencefalografia (EEG)
– elektrokardiografia (EKG)
– elektrookulografia (EOG)
– elektromiografia (EMG)
Dzięki rozwojowi technologii badanie polisomnograficzne można wykonać nawet w domu, pomija ono dwa powyższe etapy, ale wyniki wystarczą do przedstawienia właściwej diagnozy.

Urządzenie do badania bezdechu oraz terapii
Jedną z najpopularniejszy, ale zarazem najskuteczniejszych metod wykorzystywanych podczas leczenia bezdechu sennego jest terapia CPAP, które wytwarzają przepływ powietrza pod ciśnieniem przez gardło oraz utrzymują dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Podczas terapii wykorzystuje się oprócz aparatów CPAP specjalne maski CPAP, które można podzielić na maski z poduszkami, maski nosowe oraz pełne maski twarzowe. Dzięki nowej technologii chory może także skorzystać z aparatu CPAP dostosowanego do częstych wyjazdów i podróży. Więcej informacji na temat bezdechu sennego znajdziesz na https://www.philips.pl/healthcare/bezdech.