Światło sztuczne to jeden z największych wynalazków cywilizacji, dzięki któremu możemy sprawnie i bezpiecznie poruszać się po swoich mieszkaniach oraz domach. Wiele lat temu korzystano z lamp olejnych lub żyrandoli pełnych świec, które dawały mało intensywne i nieregularne światło.

Obecnie rynek oświetleniowy bardzo mocno się rozwinął i możemy oprócz tradycyjnych żarówek wybrać inne równie ciekawe rozwiązania. Szeroki dostęp mamy do przeróżnych żarówek, świetlówek halogenów, lampek LED i nie tylko. Współcześnie lampy sufitowe oprócz podstawowej funkcji – światła, muszą gwarantować wysokie walory estetyczne i dekoracyjne. Zdobione, kryształowe lub mające wyimaginowane kształty żyrandole bardzo chętnie zawieszane są w mieszkaniach i domach. Rynek oferuje rozmaite lampy sufitowe pośród, których znajdziemy klasyczne żyrandole, plafony, lampy wiszące, żyrandole krótkie, wielopunktowe, podwójne lub pojedyncze.

Lokalizacja żyrandola

Każda osoba zakupująca żyrandol lub innego rodzaju lampę sufitową musi dokładnie przemyśleć jej lokalizację. Bardzo istotną kwestią jest wielkość i wysokość pomieszczenia, w małych wnętrzach żyrandol nie może być przytłaczający, natomiast w obszernych pokojach można skorzystać z dużych i ozdobnych żyrandoli. Poleca się umieszczać żyrandole nad stołami w jadalni i kuchni, a także w centralnych miejscach sufitu w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. W pokojach dziecięcych przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo i posiadanie dużej wolnej przestrzeni na zabawę, dlatego dobrym wyborem są mniejsze żyrandole lub plafony.

Doskonale żyrandole sprawdzają się również w łazienkach o eleganckim stylu np. kryształowy model żyrandola umieszczony nad wanną. Tego typu rozwiązania dają świetny efekt i budują wytworny klimat.

Stylowe i dekoracyjne lampy sufitowe – żyrandole

Najchętniej wybierane lampy sufitowe to przeróżnego rodzaju żyrandole, które są doskonałym dodatkiem i potrafią sprawnie odmienić całą aranżację. Wybierając żyrandol do konkretnego pomieszczenia, należy pamiętać o stylu oraz wielkości i wysokości pokoju.

Nowoczesne wnętrza

Styl nowoczesny, w którym współcześnie często urządzane są pomieszczenia ceni sobie proste i geometryczne formy. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju kwadratowe, owalne lub prostokątne żyrandole w kolorach bieli, szarości lub czerni. Wykonane ze stali lub szkła i posiadające proste, ale jednocześnie ostre kształty klosze.

Styl industrialny

Styl industrialny to głównie duże przestrzenie, mało dodatków i mocno ograniczona paleta kolorystyczna. Uznawany jest za wyrafinowany symbol gustu i artystycznych aspiracji, często w tego typu wnętrzach zamieszkują artyści i osoby ceniące kulturę oraz sztukę. W tego typu wnętrzach świetnie odnajdą się żyrandole w postaci starych lamp. Najczęściej są to lampy stalowe pomalowane na różne kolory, nie zbyt rzucające się w oczy.

Styl glamour

Styl glamour głównie wybierają kobiety, które cenią sobie mocno dekoracyjne wnętrza. Doskonale sprawdzają się tutaj żyrandole kryształowe lub żyrandole tworzone z rozmaitych tworzyw sztucznych. Żyrandole kryształowe uznawane są na najbardziej ekskluzywny typ oświetlenia, zwłaszcza te oryginalne okazy, które kosztują dość sporo i są bardzo efektowne. Nadają wnętrzu wytworności i podnoszą jego prestiż, a także sprawnie odmieniają cały charakter pomieszczenia.

Jak łączyć oświetlenie ze stylami pomieszczeń?

Różnego rodzaju lampy sufitowe, a głównie żyrandole mogą szybko podkreślić wybrany styl wnętrza, a także całkowicie go odmienić. Dzięki efektownemu oświetleniu można nadać monotonnemu i klasycznemu wnętrzu wyjątkowo indywidualny charakter.

W klasycznie urządzonych łazienkach wyjątkowy żyrandol może sprawić, że pomieszczenie zmieni się w prawdziwy salon kąpielowy. W małym wnętrzu zjawiskowy żyrandol odbijający światło od luster i blasku lampek ledowych z pewnością nada luksusowego charakteru.

Tradycyjne pomieszczenia o małej ilości dodatków i stonowanych kolorach, szybko oraz pozytywnie odmienią industrialne lampy sufitowe w soczystych kolorach np. żółci, pomarańczy czy maliny. Taki zabieg pozwoli nadać artystycznego i indywidualnego charakteru dla pomieszczenia.

Wiele pomieszczeń wymaga zastosowania kilku różnych źródeł światła, w takich wnętrzach mamy duże pole do popisu. Można dowolnie łączyć żyrandole z lampami stojącymi lub stołowymi w rozmaitych kształtach. Jednak warto pamiętać o wybranym stylu pomieszczenia i trzymać się jego reguł.