Problematyka znamion jest niezwykle ważna przede wszystkim z tego względu, że dotyczy niemal każdego. Zgodnie z szacunkami przeciętny człowiek ma na swoim ciele około 20 zmian barwnikowych. Choć większość z nich jest niegroźna, to warto pamiętać, że na podłożu istniejących zmian rozwija się aż 30% czerniaków. Czy należy zatem zadbać o regularne wycinanie znamion? Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób warto je usunąć.

Krótko o znamionach – skąd się biorą i czy należy je usuwać?

Zanim przejdziemy do tego, kiedy należy zdecydować się na wycinanie znamion, warto przyjrzeć się temu, czym one właściwie są. Znamiona barwnikowe to nic innego, jak dobrze znane wszystkim pieprzyki. Zbudowane są one z melanocytów i mogą być niezwykle zróżnicowane pod kątem wielkości, kształtu czy koloru. Zmiany tego typu mogą powstawać przez niemal całe życie, np. na skutek promieniowania UV. Niektóre z nich obecne są na ciele już od narodzenia. 

Czy usuwanie znamion to konieczność? Zwykle nie. Warto jednak zaznaczyć, że u większości osób diagnozuje się przynajmniej jedną zmianę barwnikową, która wymaga obserwacji. Co ważne, każdy powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza dermatologa, by ocenił on znamiona i wskazał te, które należy usunąć. 

Dlaczego znamiona mogą być niebezpieczne? 

Dlaczego w ogóle mówi się o obserwacji i wycinaniu znamion? Choć większość zmian barwnikowych nie stanowi zagrożenia, to z niektórych może rozwinąć się czerniak. Co więcej, może pojawić się on również w takim miejscu, w którym wcześniej nie było żadnej zmiany skórnej. Do czynników, które sprzyjają temu groźnemu nowotworowi, zalicza się przede wszystkim: 

– promieniowanie UVA i UVB, które w nadmiernych ilościach może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka nawet o 70%, 

– czynniki genetyczne, czyli występowanie czerniaka u innej osoby w rodzinie, 

– czynniki środowiskowe, w tym kontakt znamion z substancjami chemicznymi i ich uszkodzenia mechaniczne. 

Wycinanie znamion – kiedy zdecydować się na zabieg? 

W kwestii wycinania znamion należy kierować się zaleceniami lekarza dermatologa. Zwykle nie zaleca on zabiegów profilaktycznych. Zdarza się jednak , że istnieją przesłanki, które specjalista uznaje za wskazanie do usunięcia znamienia. Dotyczy to przede wszystkim tych zmian, które znajdują się w miejscach podatnych na podrażnienia, np. w okolicach karku, ramion, oczu, nosa, pach czy zgięć kolan. 

Lekarz może zalecić wycinanie znamion także wtedy, gdy podejrzewa, że któraś ze zmian może mieć charakter złośliwy. Chirurgiczne usunięcie znamienia wraz z badaniem histopatologicznym to najlepsza metoda diagnozy ewentualnych zmian nowotworowych. Dopóki znamię znajduje się na ciele, to wykonywane badania nie dają stuprocentowej pewności, że zmiana ma charakter łagodny.

Jak przebiega zabieg wycinania znamion? Zgodnie z opinią specjalistów kliniki medycyny estetycznej Ruczaj Clinic, w której wykonuje się takie zabiegi, cały proces jest prosty i pozostawia po sobie minimalną bliznę. Znamię wycina się w całości, dbając też o odpowiedni margines bezpieczeństwa. 

Laserowe usuwanie znamion – czy to dobre rozwiązanie? 

Za alternatywę dla chirurgicznego wycinania znamion uważa się ich usuwanie laserowe. Oczywiście ta metoda również sprawdzi się w samym usunięciu zmiany, daje jednak mniejsze możliwości diagnostyczne. Zabieg laserowy uniemożliwia wykonanie badania histopatologicznego, zwykle też nie pozwala usunąć całego znamienia. Wykonuje się go tylko wtedy, gdy lekarze mają pewność, że dana zmiana ma charakter łagodny.