Ustalenie ojcostwa to jedno z częściej wykonywanych badań w sytuacji, kiedy sprawa toczy się o alimenty, opiekę nad dzieckiem czy też ustalenie miejsca zamieszkania niepełnoletniego dziecka. Temat, mimo iż nie jest rozległy, to niesie wśród zainteresowanych wiele pytań, dlatego prezentujemy krótki przewodnik, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania w kwestii ustalenia ojcostwa.

Jak ustalić ojcostwo?

W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie testów DNA. Otrzymany wynik w sposób jednoznaczny pozwoli na weryfikacje faktów. Badanie polega ustaleniu profilu genetycznego dziecka względem ojca. Profil jest unikalny i składa się z genów przekazanych przez matkę i ojca.

Gdzie wykonać badania na ustalenie ojcostwa?

Badania wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach, które są przygotowane na pobranie wymazów i przeprowadzenie specjalistycznej diagnostyki porównawczej wyników badań. W całym kraju można znaleźć wiele punktów wykonujących tego typu badania.

Czy ojcostwo można ustalić w ciąży?

Badanie na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Wówczas konieczne jest pobranie krwi od matki i wyizolowanie materiału genetycznego DNA dziecka. Następnie poprzez wymaz od obojga rodziców można dokonać analizy porównawczej. Warto również pamiętać, że po 15 tygodniu ciąży można wykonać badanie na podstawie płynu owodniowego.

Kto ponosi koszty wykonania testu na ojcostwo?

Koszty badania uzależnione są od okoliczności, w jakich zostały one zlecone. Jeśli wykonywane są w celach prywatnych, to osobą obciążoną jest ten, kto wystąpił z prośbą o przeprowadzenie badania. Jeśli natomiast wykonywane są badania na ustalenie ojcostwa, jako dowód w sprawie sądowej to koszty zazwyczaj ponosi strona przegrana. W wyjątkowych sytuacjach sąd jest w stanie podzielić koszty na obojga rodziców lub obciążyć kosztami Skarb Państwa, jednakże najczęściej opłaty ponosi strona przegrana.

Ile kosztuje wykonanie testu na ojcostwo?

Test na wykonanie ojcostwa nie ma z góry określonej ceny i jest uzależniony od okoliczności. Szacuje się, że prywatne badania są droższe, niż te wykonywane na zlecenie sądu. Kwoty te wahają się w przedziale od 500 do 2000 złotych, z czego te wykonywane przez sąd najczęściej wnoszą od 1500 do 1700 złotych. Kwota ta dotyczy ustalenia ojcostwa dla dziecka po narodzinach. Badanie przeprowadzone, podczas trwającej ciąży są znacznie droższe, ponieważ wymagają specjalistycznych metod i przygotowanego laboratorium, dlatego koszty mogą wynosić od 2000 do nawet 6000 złotych. Ceny wahają się z uwagi na sposób przeprowadzonego badania. Pobieranie 16 markerów (fragmentów DNA) jest tańsze, ale może nie zagwarantować 100% pewności w przypadku badania wyłącznie ojca i dziecka. Drugą opcją jest badanie 24 markerów.

Czy testy zlecenie przez sąd różnią się od tych wykonanych prywatnie?

Tak, a podstawową różnicą jest sposób przeprowadzania badania. Prywatnie przekazanie próbki odbywa się w sposób mniej formalny, tzn. Może być przekazany materiał pobrany w domowych warunkach. Natomiast sądownie zlecone badanie wymaga obecności świadków, udziału matki i zachowania procedur dotyczącego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, dzięki czemu sąd ma gwarancje, że nie doszło do fałszowania wyników. Ponadto zgodnie z procedurami sądowymi wymagana jest zgodna na przeprowadzenie badania od prawnych opiekunów dziecka. Prywatne badania dopuszczają wykonanie porównania na podstawie próbek innych niż wymaz z policzka. Dopuszcza się korzystanie z włosów, plam krwi, nasienia, szczoteczki do zębów, chusteczki do nosa, czy pałeczek do czyszczenia uszu.

Artykuł został przygotowany przez firmę michalekipartnerzy.pl specjalizującej się w sprawach rozwodowych.