Cera wrażliwa jest najbardziej wymagającym rodzajem cery. Występuje najczęściej u młodych ludzi, co jest związane ze zmianami hormonalnymi, stresem lub barkiem snu. Taki rodzaj cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a jej brak może prowadzić do powstawania poważnych zmian skórnych.

Kosmetyki do cery wrażliwej, od kremów, przez produkty do makijażu, aż po żele myjące, powinny zawierać jak najmniej dodatkowych składników odpowiedzialnych za przyjemny zapach czy ładniejszy kolor. Zasada jest prosta: im mniej składników, tym mniejsza szansa na reakcje alergiczne czy objawy nietolerancji, takie jak przesuszenie, zaczerwienienie czy ogólny dyskomfort.

Odpowiednie kosmetyki do cery wrażliwej to również takie które w pierwszej kolejności dobrze ją nawilżą. Sucha skóra traci blask i jest bardziej podatna na zaczerwienia. Po drugie, kosmetyki do cery wrażliwej powinny mieć właściwości kojące. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku emulsji do mycia lub kremów stosowanych na noc i pod makijaż. Wrażliwa skóra niczego tak nie potrzebuje, jak wyciszenia stanu zapalnego i rozluźnienia. Dodatkowo – odpowiednie kosmetyki do cery wrażliwej nie będą nam służyły, jeśli w ich składzie znajdziemy substancje zapachowe, a więc przy wyborze nigdy nie kierujmy się zapachem. Na koniec kosmetyki do cery wrażliwej powinny ochraniać i wzmacniać naszą skórę, dzięki czemu każda aplikacja będzie przeciwdziałała powstawaniu nowych ognisk zapalnych.

W codziennej pielęgnacji nie sprawdzą się kosmetyki do cery wrażliwej, które są wodoodporne. Zmywając je, będziemy usuwać ochronną warstwę skóry, co w następstwie prowadzi do jej wysuszania.

Odpowiednie kosmetyki do cery wrażliwej powinny być hipoalergiczne, a zatem takie, jakie nie zawierają środków konserwujących. Na rynku jest cała gama dostępnych dermokosmetyków, które dodatkowo są cruelty free, co oznacza, ze podczas ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Warto dać im szansę i sprawdzić, jak doskonale potrafią sobie radzić z wrażliwą cerą. Szukając dobrego kremu do twarzy, sprawdźmy, czy w składzie znajdziemy aloes, witaminy oraz alantoninę zamiast alkoholu i parabenów.

W przypadku makijażu jak i demakijażu warto sięgać po typowe kosmetyki do cery wrażliwej. Do mycia twarzy należy unikać wody z mydłem, dobrze natomiast zainwestować w odpowiedni płyn micelarny, który doskonale usunie zanieczyszczenia, ale nie będzie wymagał spłukiwania. Olej kokosowy będzie równie dobrym kosmetykiem do demakijażu, zwłaszcza delikatnej skóry wokół oczu.

Raz w tygodniu warto zapewnić naszej skórze relaks pod postacią maseczki nawilżającej, która dzięki swoim właściwościom przywróci skórze równowagę hydrolipidową i pozostawi ją gładką oraz promienną.

Kosmetyki do cery wrażliwej pomogą zadbać o skórę od zewnątrz, jednak aby skutecznie walczyć z wrażliwością, dostarczajmy naszemu organizmowi drogocennych składników również drogą endogenną. Odpowiednia dieta bogata w warzywa, unikanie dymu tytoniowego, alkoholu czy składników, których możemy nie tolerować, to klucz do sukcesu.

Na naszą skórę ma wpływ wiele czynników, ale dobrze dobrane kosmetyki do cery wrażliwej i odpowiedni styl życia sprawią, że nawet bardzo wymagająca cera odzyska swój blask oraz świeży wygląd.