Nie od dziś wiadomo, że śnieżnobiały uśmiech to podstawa pewności siebie. Z estetycznym uzębieniem czujemy się bardziej komfortowo w towarzystwie i jesteśmy lepiej przez nie odbierani. Czasem ciężko jest jednak utrzymać naturalną biel zębów. Za przebarwieniami może stać nie tylko picie dużej ilości kawy, herbaty, coli albo czerwonego wina, czy spożywanie barwiących potraw, ale także palenie papierosów, stosowanie niektórych leków, na przykład żelaza, a także różne choroby, jak nadczynność i niedoczynność tarczycy. Osady zewnętrzne są łatwiejsze do usunięcia i można sobie z nimi poradzić prostymi zabiegami stomatologicznymi. W przypadku odbarwienia od wewnątrz konieczne może być specjalistyczne leczenie i profesjonalny zabieg wybielania. Zdarza się również, że zęby mają naturalnie szarawy lub żółtawy odcień i nawet przy bardzo skrupulatnym dbaniu o ich czystość nie możemy osiągnąć pożądanego efektu. Są także osoby, których problemem jest miejscowe przebarwienie zęba spowodowane urazem lub próchnicą. Nawet zdrowe i jasne zęby bywają często bardziej żółte przy dziąsłach i każde ciemnieją wraz z wiekiem.

Domowe sposoby usuwania osadów nazębnych

Internet jest skarbnicą różnych domowych sposobów na wybielanie zębów. Większość z nich polega na szorowaniu lub okładaniu zębów specjalną mieszanką. Najczęściej stosowane składniki to:

– soda oczyszczona i woda utleniona,

– niektóre owoce, na przykład truskawki, cytryny, pomarańcze,

– kurkuma,

– węgiel aktywny.

Należy jednak pamiętać, że mechaniczne ścieranie osadów w warunkach domowych może skutkować osłabieniem zębów i podrażnieniem dziąseł. Bezpieczniejszą metodą może być bardzo modne w ostatnim czasie płukanie zębów olejami z kokosa, lnu, słonecznika, rzepaku lub sezamu. Oprócz rozjaśnienia uśmiechu ma to również działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe, a także oczyszcza organizm z toksyn. Płukanie to jednak sposób dla wytrwałych, ponieważ pierwsze efekty mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach. Szybsze rezultaty dają specjalistyczne żele i paski z preparatem wybielającym dostępne w drogeriach i aptekach. Stosowanie ich na własną rękę to oszczędność pieniędzy, ale również duże ryzyko uszkodzenia szkliwa.

Profesjonalne wybielanie zębów

Jeżeli zależy nam na dobrym efekcie, przy jednoczesnym zadbaniu o utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł, warto oddać się w ręce profesjonalistów. Stomatolog pomoże dobrać odpowiednią metodę do potrzeb i możliwości klienta. Jaki jest zakres cen, jeśli chodzi o takie usługi? Skaling i piaskowanie to koszt około 200 zł. Jeśli chodzi o wybielanie zębów, cennik kształtuje się następująco:

– metoda nakładkowa, trwająca do czterech tygodni, to cena od 600 do 1000 zł,

– wybielanie lampą, czyli nałożenie substancji wybielającej i naświetlenie uzębienia, to jednorazowy koszt zależny od liczby zębów, wahający się od 500 do 3000 zł,

– laserowe wybielanie to cena od 800 do 1500 zł,

– metoda Walking Bleach, czyli metoda stopniowego wybielania od środka poprzez umieszczenie preparatu w komorze zębowej, to cena około 80 zł za jeden ząb (jedna wizyta),

– maskowanie licówkami to cena od 300 do 1200 zł za jeden ząb.

Po profesjonalnym zabiegu efekt z pewnością będzie zadowalający, jednakże konieczne jest stosowanie po nim przez pewien czas tak zwanej białej diety, ponieważ wybielone zęby są bardziej podatne na ponowne przebarwienie. Należy jednak nadmienić, że nie wszyscy mogą się poddać takim metodom. Przeciwwskazaniami są między innymi:

– ciąża i karmienie piersią,

– wiek poniżej 16 lat,

– próchnica, pęknięcia i rysy na szkliwie,

– cukrzyca, choroba Parkinsona, epilepsja,

– uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu wybielającego,

– posiadanie protezy częściowej lub całkowitej.

Cena białego uśmiechu jest zależna od przyczyny odbarwień, wybranej metody wybielania i jej skuteczności. Jeśli przebarwienia są jedynie powierzchniowe, warto zadbać o zęby poprzez podstawowe oczyszczanie, czyli skaling i piaskowanie, a później ograniczyć spożywanie silnie barwiących produktów. W przypadku podejrzenia choroby najlepiej skonsultować się najpierw ze stomatologiem, a potem skierować się do odpowiedniego lekarza i podjąć leczenie. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, zęby potrzebują mocnego wybielenia, a nam zależy na szybkim efekcie najlepiej postawić na jeden z profesjonalnych zabiegów. Ich cena będzie zależna od kondycji naszego uśmiechu, ale rezultat na pewno będzie zadowalający. Warto stosować się później do zaleceń dentysty, aby nie zaprzepaścić wydanych pieniędzy i nie nadwyrężać niepotrzebnie szkliwa oraz dziąseł. O wybielone zęby trzeba kompleksowo dbać, nie tylko poprzez czyszczenie, ale także odpowiednio dużą dawkę wzmacniającego fluoru.