Sri Lanka to bardzo interesujące miejsce, które z pewnością warto zwiedzić. Kraj ten leży w Azji Południowej na wyspie. Otoczony jest Oceanem Indyjskim. Kraj zachwyca wieloma ciekawymi atrakcjami.

Sri Lanka wczasy – atrakcje na północy

Na Sri Lance znajduje się wiele miejsc, które warto zwiedzić:

Aukana:

Jest to miejscowość w północnej części Sri Lanki. Największą jej atrakcją jest posąg Buddy sięgający 15 metrów, a także zachwycające buddyjskie świątynie, ozdobione rzeźbami i freskami. Co roku udaje się tak wielu pielgrzymów. 

Wzgórze Świątynne Mihintale:

Jest to słynne wzniesienie, z którym wiąże się pewna legenda. Tam według wierzeń został wybudowany pierwszy klasztor buddyjski na wyspie Cejlon. Został założony przez syna króla Ashoki. 

 Ruin miasta Anuradhapura:

Anuradhapura to jedno z najciekawszych miast na Sri Lance. Jest to bardzo ważne miejsce dla buddystów. Rośnie tam święte drzewo, pod którym według wierzeń sam Budda doznał znaczącego oświecenia. Jest to jedno z najstarszych drzew rosnących w Indiach. Wśród ruin miasta można znaleźć kilka zachowanych świątyń, a także dom jałmużny. Anuradhapura została wpisana na listę UNESCO.

Skała Sigriya

Inaczej nazywana Lwią Skałą to najbardziej popularne miejsce wśród turystów zwiedzających Sri Lankę. Ma ona prawie 200 metrów wysokości i jest bardzo dobrze widoczna z daleka Sigriya to skała magmowa. Na jej szczycie znajdują się ruiny pałacu. Wspinając się na nią, można po drodze napotkać bardzo zachwycające i interesujące freski, a widok, jaki można podziwiać z góry, jest niesamowity.

Dambulla

W miejscowości tej znajduje się wiele buddyjskich świątyń, które są bardzo znane na cały świat. Wpisano je na listę UNESCO. Damballa słynie także z najlepiej zachowanych posągów Buddy, znajdujących się w specjalnych grotach. 

Polonnaruwa

Znajduje się tak kompleks ruin starego miasta. Można zobaczyć pozostałości po zachwycających budowlach, pałacach, klasztorach i świątyniach. Na dużą uwagę zasługuje świątynia Gal Vihara, która dla wielu turystów jest obowiązkowym punktem zwiedzania Sri Lanki. Charakteryzuje się ona wielkimi i okazałymi posągami przedstawiającymi Buddę. Podczas pobytu w miasteczku można zdecydować się na ciekawą przejażdżkę na słoniach. 

Atrakcje na wschodzie Sri Lanki

Kandy

To drugie, największe miasto na Sri Lance. Jest ono położone w bardzo atrakcyjnej okolicy, pomiędzy zachwycającym jeziorem a wzgórzami. Do najważniejszych atrakcji Kandy należy Świątynia Zęba, w której znajduje się specjalna i bardzo ważna relikwia- ząb wielkiego Buddy. Warto także zwiedzić kilka innych świątyń oraz piękny ogród botaniczny. Wieczorem dobrym rozwiązaniem jest udział w specjalnym pokazie tańca. 

Schronisko dla słoni Pinnaweli

Słonie to jedne z najciekawszych atrakcji reklamowanych na Sri Lance. Dlatego wielu turystów wybiera wycieczkę do schroniska w Pinnawali. Można tam zaopiekować się słoniami. Pogłaskać je, umyć i na nich pojeździć. Wyjątkową popularnością cieszą się pokazy karmienia i kąpieli małych słoniątek

Nuwara Eliya

Jest to popularna, górska miejscowość typowo turystyczna. Znajduje się na niej wiele plantacji herbaty. Zachwycająca okolica wręcz zachęca do wieczornych spacerów wśród wzgórz i wodospadów. Można także zwiedzić miejsca, w których produkuje się herbatę. Ciekawym miejsce dla turystów, które bez wątpienia warto obejrzeć, jest ogród Hakgala. 

Park Narodowy Yala 

Będąc na Sri Lance nie można zapomnieć o odwiedzeniu Parku Narodowego Yala. Można wynająć samochód taranowi i udać się na safari. W parku żyje wiele bardzo ciekawych i zachwycających gatunków zwierząt jak np. pawie, krokodyle, słonie czy lamparty. 

Atrakcje na wybrzeżu Sri Lanki

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego

Po męczącym dniu zwiedzania, można odpocząć nad brzegiem Oceanu, gdzie wielu rybaków wykonuje swoją pracę. Nie można też ominąć zabytkowego fortu w mieście Galla. Mury, które się w nim znajdują, są pozostałościami po Portugalczykach. Forty zostały wpisane na listę UNESCO. Decydując się na urlop, dobrym rozwiązaniem jest właśnie Sri Lanka, wczasy w tym miejscu będą z pewnością niezapomniane.

Kalutara

Wybrzeże Kalutara, kiedyś słynęło z bogatego wachlarza przypraw. Wielu kupców odwiedzało tamtejszy port, aby zakupić najlepsze produkty. Dzisiaj jest to świetne miejsce na wycieczki, zarówno rowerowe, jak i piesze. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą także zdecydować się na rafting. Inną, popularną atrakcją jest pokaz wynurzających się wielorybów w mieście Mirissa.

Sri Lanka to świetne miejsce na wakacje, pobyt w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem. Z pewnością zarówno miłośni aktywnego spędzania czasu jak spokojniejszych rozrywek, znajdą coś dla siebie. Ciekawe zabytki, atrakcje turystyczne oraz piękna natura pozostaną w pamięci na długi czas.