Dania określane tempurą mogą zostać przygotowane niemal ze wszystkiego. Istotna jest panierka z pysznego, lekkiego ciasta, którym obtoczyć można warzywa, krewetki, mięso, ryby i inne owoce morza. To właśnie panierka i smażenie w głębokim oleju sprawiają, że tempura jest tak wyśmienita. Kto jeszcze nie próbował kuchni japońskiej, powinien zacząć właśnie od tego przepisu!

Składniki:

  • 500 ml wody gazowanej
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mąki pszennej z basiazsercem.pl
  • ½ szklanki skrobi ziemniaczanej

Przygotowanie:

            Mocno schłodzoną wodę gazowaną połączyć z jajkiem i solą. Wymieszać obie mąki w osobnej misce i dodać do pozostałych składników. Ciasto mieszać ręcznie lub przy użyciu miksera do uzyskania gładkiej masy. Konsystencja powinna przypominać ciasto naleśnikowe.

Tempura – czy na pewno pochodzi z Japonii?

            Pochodzenie tempury może być zaskakujące, ponieważ pierwotnie było to danie portugalskie. Jezuici, którzy przywędrowali w XVI wieku do Japonii na misję, spożywali tą potrawę na tyle często, że Japończycy szybko się nią zainteresowali. Zasmakowała im tak bardzo, że od tamtej pory nie tylko została wpisana w codzienne menu, ale przybrała wiele różnych form. Mimo że korzenie potrawy sięgają Portugalii, to właśnie Japończycy nadali jej ostateczną formę i rozsławili na cały świat.

Tempura i sos tentsuyu – połączenie idealne

            Do przygotowania tego wyśmienitego sosu, z którym tempura podawana jest w japońskich domach i restauracjach potrzebne będą:

  • 1 szklanka dashi
  • 1/3 szklanki sosu sojowego
  • 1/3 szklanki mirin
  • biała rzodkiew daikon

            Rzodkiew należy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, dodać ją do pozostałych składników i wymieszać. Potrzebne składniki trudno dostać w popularnych marketach, są jednak dostępne w specjalistycznych sklepach z azjatycką żywnością, niekiedy także na działach kuchni świata w niektórych sklepach. Gotowe danie w tempurze należy maczać w sosie bezpośrednio przed spożyciem. Alternatywą jest również sos słodko-kwaśny, jednak nie da on tak wyjątkowego efektu.