O tym, że stres w ciąży nie jest wskazany, wie właściwie każda przyszła matka. Jest to oczywiście prawda. Dziecko w brzuchu jest w stanie bezbłędnie rozszyfrować i odczuwać emocje matki. Niestety również te złe. Trudno jednak przez całe dziewięć miesięcy zachować optymizm i pozytywny nastrój. Różne sytuacje z życia codziennego lub związane z pracą u tych mam, które decydują się jeszcze pracować w ciąży, mogą wywoływać napięcie i stres. Kiedy zatem unikanie nerwów nie przynosi skutku, warto wykorzystać sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem. Jednym z nich jest oddech przeponowy, szczególnie przydatny właśnie kobietom w ciąży.

Stres a ciąża – oddech przeponowy

O tym, że głębokie oddechy mają uspokajające działanie, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie chodzi tu jednak o zwykłe oddychanie. Kluczową kwestią okazuje się być oddech przeponowy, który u mężczyzn jest naturalnym odruchem, a u kobiet czymś, czego można się nauczyć. Jeszcze do niedawna uważano, że fakt, iż kobiety oddychają płytko, a mężczyźni głęboko, używając przepony, jest zupełnie naturalnym stanem ze względu na zróżnicowaną budowę anatomiczną – i już. Teraz, gdy stres w ciąży ma miejsce coraz częściej, bo ogólnie w życiu jesteśmy narażeni na więcej takich czynników, wskazuje się na wiele zalet takiego oddechu. Tymczasem świadomy oddech ma wielką moc. Nie tylko dodaje odwagi, ale też pomaga zachować spokój, opanować nerwy i uspokoić. W przypadku, gdy w grę wchodzi stres, a ciąża jest na zaawansowanym etapie, jest to szczególnie ważne. Tym bardziej, że oddech przeponowy przyda się również podczas porodu. Przepona jest bowiem uruchamiana w czasie takich czynności jak krzyk, płacz czy parcie. To od mocy tego mięśnia w dużej mierze zależy, jak przebiegnie akcja porodowa i to właśnie on wypycha dziecko na świat. Oddychanie przeponowe w czasie porodu powoduje, że akcja przebiega sprawniej, matka i dziecko są dotlenieni, a ból wydaje się być bardziej znośny. Stąd też ważne jest ćwiczenie oddechu przeponowego, żeby wiedzieć, co robić, gdy położna mówi: „przyj”.

Jak nauczyć się oddechu przeponowego?

Wbrew pozorom nie jest to trudne i warto chociaż spróbować nauczyć się tej techniki oddychania. Wówczas stres w ciąży nie będzie aż tak niebezpieczny i dokuczliwy. Jak zatem zacząć? Najlepiej położyć się wygodnie na plecach, a nogi ugiąć w kolanach, pewnie opierając stopy o podłoże. Następnie jedną dłoń trzeba położyć na klatce piersiowej na wysokości mostka, a drugą na pępku. To w tym miejscu ruch brzucha związany z pracą przepony jest najbardziej wyczuwalny. Przy wykonaniu wdechu nosem obserwujemy, która z dłoni się unosi. Jeśli ta na mostku, to będzie oznaczało, że jest to oddech piersiowy. Naszym zadaniem jest oddychać tak, by unosiła się ręka położona na brzuchu. Takie ćwiczenie warto powtórzyć nawet 30 razy dziennie, aż oddech przeponowy stanie się nawykiem. Gdy stres jest zbyt silny, a oddech na niewiele się zdaje, warto dać ujście emocjom w inny sposób, np. wyjść na spacer.