Salon bywa uznawany za wizytówkę domu, dlatego wybierając wyposażenie do niego, zazwyczaj skupiamy się na estetyce. W przypadku oczyszczacza powietrza konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę także tych cech, które decydują o skuteczności w walce z chorobotwórczymi zagrożeniami. Podpowiadamy, czym powinno wyróżniać się dobre urządzenie.

Technologie skuteczne w walce ze smogiem i nie tylko

To, czy oczyszczacz będzie spełniał swoje zadanie, uzależnione jest między innymi od rodzaju wykorzystywanych przez niego filtrów. Nie wszystkie technologie radzą sobie z eliminacją głównych zagrożeń obecnych w powietrzu, a więc składników smogu i lotnych związków organicznych. Smog tworzą przede wszystkim pyły zawieszone, czyli drobne cząsteczki stałe, które najlepiej zatrzymuje filtr HEPA. Jego możliwości są szerokie, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie również z alergenami wziewnymi, a alergia to problem dotykający coraz więcej osób. Wysoka skuteczność technologii HEPA i węgla aktywnego sprawiła, że stanowią one podstawę systemu filtrującego dla oczyszczaczy powietrza Klarta.

Zagrożenie dla zdrowia stanowi także wiele zanieczyszczeń gazowych, szczególnie LZO takie jak benzen czy formaldehyd. Na kontakt z nimi narażony jest każdy, ponieważ lotne związki organiczne to składnik wielu środków czyszczących, produktów przeznaczonych do wykańczania wnętrz oraz kosmetyków. Takie zanieczyszczenia można usunąć przy pomocy filtra węglowego, który dodatkowo pozwala zneutralizować brzydkie zapachy.

Wydajność na miarę potrzeb

Oprócz technologii oczyszczania istotną rolę odgrywa wydajność urządzenia, która musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia. O ile w przypadku małego salonu znalezienie odpowiedniego oczyszczacza nie jest trudne, to zakup sprzętu skutecznego w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią może sprawić pewną trudność. Idealnie sprawdzi się tutaj oczyszczacz Klarta Stor, którego CADR jest wystarczający nawet dla 80 m². Urządzenie to z pewnością przypadnie do gustu osobom, które przywiązują wagę do estetyki wnętrz i spójności aranżacji, ponieważ ma elegancki kształt i jest dostępne w trzech wersjach kolorystycznych: białej, złotej i czarnej – https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/klarta-stor/ – idealnie pasującej np. do stylu industrialnego czy minimalistycznego, które w ostatnich latach zyskały sporą popularność.

Inteligentna praca

Większość oczyszczaczy powietrza oferuje kilka prędkości filtracji, które są przeznaczone do wykorzystywania przy różnym stężeniu zanieczyszczeń. Sterowanie nimi samodzielnie jest dość uciążliwie, dlatego najlepiej wybrać oczyszczacz powietrza wyposażony w tryb automatyczny. Polega on na tym, że urządzenie ma wbudowany czujnik zanieczyszczeń, dzięki któremu potrafi dostosować tempo oczyszczania do aktualnych potrzeb bez ingerencji ze strony użytkownika. Obecność tego trybu jest istotna nie tylko ze względu na komfort użytkowania. Oczyszczacz, który ma sensor zanieczyszczeń, potrafi szybko wykryć pogorszenie jakości powietrza i podjąć działania zmierzające do jej poprawy. Dla domowników oznacza to skrócenie czasu ekspozycji na smog. Z drugiej strony urządzenie obniża tempo filtracji, gdy stan powietrza jest dobry, a więc zapobiega zbędnemu zużywaniu większych ilości energii oraz generowaniu nadmiernego hałasu. Producenci stosują czujniki monitorujące poziom różnych zanieczyszczeń, jednak najlepszym wyborem jest oczyszczacz powietrza z miernikiem pyłu zawieszonego PM2,5. Mają go oczyszczacze powietrza Klarta Stor i Klarta Forste 2, a oczyszczacz Klarta Stor został wyróżniony w teście oczyszczaczy w 2019 roku PCWorld, o którym można przeczytać https://www.pcworld.pl/testy/Klarta-Stor,411579.html.

Cicha praca

Cicha praca oczyszczacza powietrza jest szczególnie ważna wtedy, gdy kupujemy urządzenie z myślą o użytku w sypialni, ponieważ hałas przeszkadza nam najbardziej podczas snu. Nie oznacza to jednak, że w salonie głośność filtracji nie ma żadnego znaczenia. W takim pomieszczeniu sprawdzą się urządzenia, które w najniższych trybach generują do 40 dB. Oczywiście, wyższe tryby mogą być głośniejsze, ponieważ nie są one przeznaczone do pracy ciągłej. 

Niski koszt eksploatacji

Cena oczyszczacza powietrza jest istotna niemal dla każdego, ale znacznie mniej osób przed dokonaniem zakupu oblicza przybliżone koszty użytkowania urządzenia. Składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów oraz rachunki za prąd pobierany przez oczyszczacz. Niektóre modele mogą generować spore koszty, ale na rynku nie brakuje oczyszczaczy, na które rocznie wydamy nie więcej niż 300 zł.