Kapustę pekińską przygotowujemy najczęściej w formie sałatek. Doskonale komponuje się ze świeżymi warzywami, serem feta, warzywami konserwowanymi, mięsem czy jajkami. Jest to bardzo uniwersalne warzywo, bardzo często wykorzystywane w kuchni polskiej, ale również azjatyckiej. Do czego warto użyć kapusty pekińskiej? Oto garść inspiracji!
Kapusta pekińska duszona z warzywami
Kapusta pekińska duszona to doskonały pomysł na lekką kolację lub dodatek do obiadu. Niektórzy nazywają ją bigosem wegetariańskim, jednak z pewnością przypadnie do gustu zagorzałym miłośnikom mięsa. Wykonanie przepisu jest niezwykle proste, dlatego każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Przygotowując duszoną kapustę, nie można zapominać o odpowiedniej kompozycji przypraw oraz pozostałych warzywach. Jak zrobić duszoną kapustę? Będą potrzebne następujące składniki:
Wykonanie przepisu rozpoczynamy od przygotowania pora. Należy go umyć i drobno posiekać, a następnie podsmażyć na odrobinie oleju. Startą marchewkę i poszatkowaną kapustę pekińską dodajemy do podsmażonego pora i zalewamy bulionem przygotowanym z pół szklanki gorącej wody i kostki rosołowej (może to być np. Kostka do Smaku warzywna WINIARY). Aby kapusta pekińska duszona zachowała swój smak i odpowiednią miękkość, całość pod przykryciem, a następnie zagęszczamy. Wystarczy wymieszać mąkę ze śmietaną, dodać do warzyw i zagotować. Kapustę przekładamy do naczynia i łączymy z posiekanym koperkiem, solą i sokiem z cytryny. Wystarczy zamieszać i gotowe!
Kapusta pekińska z selerem naciowym na sposób chiński
Sałatka z kapusty pekińskiej to doskonały dodatek do różnego rodzaju mięs, na przykład kotletów schabowych, filetów z piersi kurczaka czy polędwiczek. Możemy z niej zrobić pyszne danie, które często gości na polskich stołach. Jednak kapusta pekińska to również znakomity dodatek do potraw kuchni azjatyckiej. W tym przypadku zamiast zwykłego oleju, najlepiej sprawdzi się olej sojowy, a także olej orzechowy. Danie warto przygotować w woku lub ewentualnie w garnku. Jakie składniki będą potrzebne do przygotowania kapusty pekińskiej po chińsku? Istotą tego dania jest odpowiednio dobrany makaron sojowy oraz kompozycja warzyw – szalotka, pieczarki, marchew, seler naciowy i oczywiście kapusta pekińska. Smak dania podkreślą pieczarki, a także oleje – sojowy oraz z dowolnych orzechów.
Należy ugotować makaron zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Następnie kapustę pekińską i selera naciowego kroimy w cienkie paski. Selera warto zblanszować, czyli sparzyć we wrzątku i schłodzić w zimnej wodzie. Tak samo można postąpić z pieczarkami pokrojonymi w plasterki. Szarlotki kroimy w drobną kostkę, a marchewkę w tak zwane zapałki. Do woka lub garnka wlewamy olej sojowy, masło i dusimy szalotkę. Następnie wrzucamy pieczarki, selera naciowego i kapustę pekińską. Chwilę smażymy, dodajemy makaron i przyprawiamy. Rosół drobiowy (np. Rosół drobiowy WINIARY) należy rozpuścić w odrobinie wrzątku, a sos pieczeniowy (np. Sos pieczeniowy ciemny WINIARY) rozprowadzić w 150 ml wody. Mieszamy go z olejem orzechowym i dodajemy do dania. Na sam koniec należy wrzucić marchewkę i dusić całość do momentu, aż warzywa będą miękkie. Danie należy gotować bez przykrycia, co jakiś czas mieszając. Kapusta pekińska po chińsku to doskonały pomysł na lekką kolację lub przystawkę. Smacznego!