Nietrzymanie moczu najczęściej kojarzy nam się ze starszymi osobami. A jednak ten problem dotyka też młodsze osoby. Bardzo często dotyczy młodych kobiet w ciąży lub w okresie połogu. To czasami bywa naprawdę zaskakujące. Czy jest się czym martwić?

Popuszczanie moczu w ciąży – przyczyny

To problem, który z reguły zaskakuje kobietę. W końcu nie dzieje się nic złego ze stanem zdrowia, a tu nagle pojawia się problem, który kojarzy się raczej z paniami po menopauzie. Popuszczanie moczu w ciąży to krępujący problem, o którym wstyd z kimkolwiek porozmawiać. Najczęściej jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, co oznacza, że mimowolny wyciek pojawia się w czasie jakiegokolwiek zaciskania mięśni.

Najczęściej pojawia się podczas kaszlu, kichania, śmiechu i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jest to dość powszechne zjawisko, które dotyczy połowy kobiet w ciąży. Powód jest bardzo prosty – powiększona macica uciska pęcherz moczowy. To dlatego kobiety ciężarne częściej czują potrzebę pójścia do toalety. Zdarza się także, że hormony rozluźniają mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za utrzymanie moczu. Dlatego od czasu do czasu pojawiają się niewielkie, niekontrolowane wycieki moczu.

Popuszczanie moczu w ciąży – kiedy to jest problem?

Nietrzymanie moczu pojawia się najczęściej w okolicach III trymestru. Nic dziwnego, wtedy maluch w środku jest największy i macica najbardziej uciska na brzuch. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może utrzymać się jednak także po porodzie. W okolicach 6 miesięcy po połogu wszystko powinno wrócić do normy. Wtedy hormony się uspokajają, a wraz z nimi wraca prawidłowe napięcie mięśniowe.

Popuszczanie moczu w ciąży nie jest dużym problemem. Warto jednakże powiedzieć o tym lekarzowi, zwłaszcza jeśli nie wszystko wróci do normy po porodzie. Problem może utrzymać się dość długo, ale można go skutecznie wyleczyć. Czasami wystarczy leczenie farmakologiczne i niewielka fizjoterapia (ćwiczenia mięśni Kegla), innym razem może być konieczne przeprowadzenie drobnego zabiegu chirurgicznego. Dla wielu osób nietrzymanie moczu może być bardzo krępujące, ale warto się przełamać i porozmawiać o tym z lekarzem. Dzięki temu będzie można zapanować nad problemem.

Nietrzymanie moczu w ciąży – jak sobie z tym radzić?

Chociaż z reguły wycieki moczu w czasie ciąży są niewielkie, może okazać się, że będą miały przykre konsekwencje. Dla wielu kobiet to naprawdę stresujące, a to oczywiście nie przekłada się na dobry stan ciężarnej i maluszka. Na dodatek mocz czasami podrażnia skórę, prowadzi do odparzeń i innych problemów tego rodzaju.

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w czasie ciąży? Jest na to kilka sposobów. Warto stosować wkładki lub specjalistyczne podpaski, które pochłaniają wilgoć i izolują ją od skóry. Do tego nie można zapomnieć o higienie – delikatnym przemywaniu subtelnej, łatwo wysuszającej się tkanki, a także o używaniu kosmetyków łagodzących, najlepiej o działaniu natłuszczającym lub nawilżającym.