Kubeczki menstruacyjne zostały odkryte i rozpowszechnione na świecie w latach 30 XX wieku. Ich popularność była całkiem spora dopóki nie zastąpiły ich jednorazowe środki higieniczne. Kobiety zaczęły chętniej sięgać po tampony i podpaski, które uznały za wygodniejsze. Wielki powrót kubeczków miał miejsce kilkanaście lat temu. Choć w Polsce mówi się o nich dopiero od kilku lat, zyskują coraz większą popularność dzięki swojej użyteczności i walorom ekologicznym.

Kubeczki menstruacyjne zostały odkryte i rozpowszechnione na świecie w latach 30 XX wieku. Ich popularność była całkiem spora dopóki nie zastąpiły ich jednorazowe środki higieniczne. Kobiety zaczęły chętniej sięgać po tampony i podpaski, które uznały za wygodniejsze. Wielki powrót kubeczków miał miejsce kilkanaście lat temu. Choć w Polsce mówi się o nich dopiero od kilku lat, zyskują coraz większą popularność dzięki swojej użyteczności i walorom ekologicznym.

Kubeczek menstruacyjny – co to jest i jak go stosować?

To niezwykle wygodny, wielorazowy środek higieniczny, który stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie podczas kobiecej miesiączki. Kubeczek zrobiony jest najczęściej z elastycznego silikonu medycznego, a jego wygodny kształt pozwala na komfort użytkowania. Zakończony jest wygodnym kółeczkiem albo łodyżką, które umożliwiają łatwiejsze wyciąganie. Przed użyciem kubeczka po raz pierwszy, należy go wygotować – 10 minut we wrzącej wodzie powinno wystarczyć.

W ciągu miesiączki wystarczy go przemywać wodą, ale przy kolejnej miesiączce ponawiamy procedurę wyparzania. Za każdym razem starannie myjemy ręce. Kubeczek należy umieścić w pochwie upewniając się, że jest on w odpowiednim miejscu (nie za płytko). Przed użyciem najlepiej ustawić się w dogodnej pozycji (nie ma znaczenia czy pozycja jest siedząca czy stojąca, ważne żeby była wygodna), a złożony kielich należy umieścić w środku.

Przed usunięciem kubeczka należy dokładnie umyć ręce i rozluźnić mięśnie pochwy. Następnie delikatnie uciskając, wyciągnąć pojemnik i go opróżnić. Po umyciu i osuszeniu można włożyć go z powrotem. Dobrym pomysłem jest pierwsza aplikacja w środku cyklu, kiedy nie ma presji czasu i możesz zrelaksować się.

Źródło zdjęcia: https://rodzinaeko.pl/kubeczki-menstruacyjne

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest wybór wielkości. Ma on takie samo znaczenie jak w przypadku zakupu tamponów. Pojemniczki różnią się od siebie długością, średnicą i pojemnością. Należy je więc dopasować do intensywności miesiączki oraz szerokości wejścia pochwy. Na stronach producentów są podane tabele rozmiarów, dzięki którym można dopasować kubeczek do siebie unikając niespodzianki. Nie muszą się obawiać kobiety z nisko położoną szyjką macicy – kubeczki sprawdzą się również w takim przypadku.

Kubeczki w rozmiarze S zalecane są kobietom, które jeszcze nie rodziły, ich średnica i długość to ok 4 cm. Kubeczki M są polecane dla kobiet, które już rodziły, ale ich krwawienia nie są zbyt obfite. Średnica i długość w tym przypadku to ok 4,5 cm. Rozmiar L polecany jest dla pań, które rodziły i mają obfite krwawienia, średnica wynosi ok. 4,5 cm, a długość powyżej 5 cm. Kolejna kwestia warta indywidualnego dopasowania to twardość.

Wybór twardości zależy od siły mięśni dna miednicy. Jeśli trenujesz i masz mocno mięśnie to z powodzeniem możesz wybrać twardszy kubeczek. Większość Pań woli jednak miękkie kubeczki.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

Wbrew powszechnym obawom, kubeczek znakomicie się sprawdza niezależnie od trybu życia. Z powodzeniem mogą go stosować kobiety, które uprawiają sport. W zależności od potrzeb, można go stosować nawet 12 godzin. Kubeczki oprócz tego, że są ekologiczne i dobre dla środowiska, są również całkowicie bezpieczne. Zrobione z medycznego silikonu zapewniają komfort i nie wchodzą w reakcję z kobiecym ciałem.

Dla kobiet uczulonych na silikon są też kubeczki z naturalnego kauczuku lub elastycznego tworzywa. Jest to idealne rozwiązanie dla osób , które troszczą się o swoje zdrowie i mają wzgląd na środowisko. Przy ich produkcji nie ucierpiały żadne zwierzęta. Łatwość w użyciu i higiena to kolejne powody, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie podczas miesiączki.

Jeden kubeczek może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na całe lata.

Świetną sprawą jest też to, że są kubeczki produkowane w Polsce. Wybierając taki kubeczek masz pewność, że ludzie dostali godziwe wynagrodzenie za swoją pracę, normy środowiskowe są spełnione, a Ty dokonałaś etycznego wyboru.

Kubeczek menstruacyjny, a ekologia

Kubeczki menstruacyjne są rozwiązaniem nie tylko tanim i praktycznym, ale przede wszystkim ekologicznym. Miesięcznie kobiety używają miliardów środków higienicznych na całym świecie. Niestety zdecydowana większość z nich jest jednorazowa i nie nadaje się do dalszego użytku. Przez lata zapomniano o tak wygodnej w użytkowaniu metodzie jaką jest korzystanie z kubeczka.

Jeden może posłużyć nawet 15 lat, co zdecydowanie ma pozytywne skutki dla naszej planety. Kubeczek menstruacyjny łatwo jest utrzymać w czystości, wystarczy odrobina bieżącej wody lub mokra chusteczka. Na szczęście w obecnych czasach rośnie świadomość ekologicznych działań i coraz więcej kobiet decyduje się na to wygodne i sprawdzone rozwiązanie.

Źródło: https://rodzinaeko.pl