Malowanie grzejników jest jednym z najskuteczniejszych sposobów odświeżenia wyglądu domowej przestrzeni. To także klucz do stworzenia estetycznej kompozycji po letnich remontach, kiedy nie zawsze elementy instalacji centralnego ogrzewania są idealnie dopasowane do nowego koloru ścian. Jak przygotować się do malowania grzejnika? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania farby do metalu? Które kolory sprawdzą się najlepiej? Udzielamy kilku praktycznych rad.

Odpowiednie przygotowania

Jeśli planujesz pomalować grzejnik jesienią, bardzo możliwe, że sezon grzewczy już się rozpoczął. W takiej sytuacji najpierw wyłącz ogrzewanie i pozwól mu ostygnąć. Następnie usuń poprzednią warstwę farby. Możesz także wyszorować grzejnik szczotką drucianą lub papierem ściernym, by pozbyć się rdzy i stworzyć doskonałą powierzchnię dla farby do metalu. Nie zapomnij zetrzeć także wytworzonego szlifowaniem kurzu. Zabezpiecz podłogę i ścianę wokół grzejnika, zwłaszcza jeśli nie planujesz w najbliższym czasie żadnych dodatkowych remontów.

Niezawodną praktyką jest pomalowanie najpierw drobnego fragmentu grzejnika za pomocą wybranej farby do metalu i sprawdzenie, czy powierzchnia jest na pewno odpowiednio przygotowana. Gdy wszystko wygląda dobrze, pokryj konstrukcję dwiema warstwami farby, czekając minimum jedną godzinę pomiędzy poszczególnymi malowaniami. Po skończonej pracy pamiętaj, że nowa powłoka musi dobrze wyschnąć – nie włączaj od razu grzejnika.

Wybór farby do metalu

Podczas przygotowań do malowania grzejnika ważną kwestią jest także zakup odpowiedniej farby do metalu. Produkt ten powinien charakteryzować się przede wszystkim doskonałą odpornością na oddziaływanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne, znakomitym kryciem oraz łatwym czyszczeniem. Istotna jest również prosta aplikacja farby. Świetnym wyborem w tym przypadku będzie Jedynka Deco & Protect Drewno i Metal Mat. Łączy ona wszystkie wymienione cechy, a dodatkowo bardzo szybko wysycha. Jest także dostępna w szerokiej gamie kolorów, a to ważne w sytuacji, w której chcemy stworzyć estetyczną aranżację.

Modny kolor grzejnika

Malowanie elementów instalacji centralnego ogrzewania nie musi opierać się wyłącznie na białym kolorze. Warto eksperymentować z barwą farby do metalu i stawiać na nieszablonowe rozwiązania. Pod względem aranżacyjnym możesz postawić na jeden z dwóch wariantów – dokładnie dopasować odcień farby, którą pomalujesz grzejnik, do koloru ściany lub zdecydować się na kontrastujący duet.

Pierwsze rozwiązanie nie jest skomplikowane – zwróć jednak uwagę na rodzaj wykończenia farby i upewnij się, że jest on taki sam, jak produktu zastosowanego na ścianach. W przypadku drugiego wariantu, opartego o kontrast, warto dopasować odcień grzejnika do innego charakterystycznego elementu wystroju, np. oryginalnej sofy, lampy podłogowej czy stolika. Zabieg ten pozwala uzyskać bardzo spójną, estetyczną aranżację.

www.farbyjedynka.pl