Miłośnicy jedzenia dzielą się na tych, którzy uwielbiają zupy i tych, którzy zdecydowanie bardziej wolą konkretne potrawy, o stałej formie. Ale zupy krem to zupełnie inna bajka, a zarazem propozycja, po którą chętnie sięgają niemal wszyscy zwolennicy sycących dań. Ich aksamitna, jedwabista konsystencja i nietypowe połączenia smakowe potrafią zaspokoić największy głód i skutecznie rozgrzać w zimową porę. Jak przygotowywać zupy krem?
Zupa w formie kremu: wyrafinowana i sycąca
W zasadzie można powiedzieć, że przygotowanie zupy krem jest banalnie proste. W końcu nie trzeba się starać, by z poszczególnych składników wyciągać ich esencję i wydobyć jak najwięcej smaku – nic się bowiem nie marnuje i tyle, ile dany składnik ma w sobie smaku, tyle go też odda. Dlatego też zupy w formie kremu, w przeciwieństwie do np. do rosołu, nie wymagają wielogodzinnego gotowania. Wystarczy trochę czasu, by wszystkie składniki stały się miękkie i łatwe do przetarcia lub zblendowania. Dlatego też największą tajemnicą każdej zupy kremjest odpowiedni dobór składników oraz przypraw, a także ich idealne zmiksowanie – tak, by konsystencja była naprawdę gładka i kremowa, nie zaś pełna grudek. Jeśli więc planuje się częstsze przygotowywanie takich posiłków, inwestycja w sprawdzony robot kuchenny lub blender będzie dobrym rozwiązaniem! Zupy w kremowej postaci są idealnymi propozycjami zarówno na codzienny, sycący posiłek, jak i na atrakcyjne danie na święta. Potrawy na Boże Narodzenie takie jak barszcz czy zupa grzybowa również mogą mieć formę kremu, co z pewnością będzie smakowitą propozycją na świątecznym stole.
Atrakcyjna kremowa zupa. Jak ją podawać?
Taka zupa może być przygotowywana niemal ze wszystkich warzyw – można przyrządzić kremową zupę pomidorową, marokańską harirę na bazie ciecierzycy czy też cudownie zielony krem z groszku. Niezależenie od tego, czy szykuje się potrawy na Boże Narodzenie, czy też codzienny obiad, warto zadbać o to, aby zupy krem uwzględniały w swoim składzie smakowite dodatki, które przełamią nieco jednobarwność oraz konsystencję dania i podkreślą jego unikalny smak. Równie kremowym , ale jakże atrakcyjnym urozmaiceniem będzie odrobina gęstej, kwaśnej śmietany, która pięknie udekoruje zwłaszcza zupy o ciemnych, wyrazistych kolorach. Idealnym dodatkiem będą także grzanki, zarówno w formie drobnych kostek, jak i niewielkich kanapek, na przykład z masłem czosnkowym. To świetny dodatek do gazpacho! Dużą popularnością w tym temacie cieszy się także groszek ptysiowy przybierający formę apetycznych i chrupiących kuleczek.
Duety smakowe
Czym jeszcze wzbogacić zupy krem, aby podkreślić ich wyjątkowe walory? Grillowane warzywa oraz bekon w formie chipsów nie tylko świetnie udekorują danie, ale i wzbogacą smak potrawy. Prażone ziarna słonecznika, pestki dyni lub migdały również świetnie sprawdzą się jako dodatek. Łącząc smaki, warto pamiętać, że z warzywami dobrze komponują się owoce. Gruszka i pietruszka tworzą nie tylko udany rym, ale i wyjątkowo ciekawy duet smakowy! Aby wzmocnić nieco smak zupy, można ją wzbogacić warzywnym bulionem. Warto sięgać po gotowe, łatwe w użytku i harmonijne pod względem smaku koncentraty, takie jak Bulion warzywny WINIARY.
Jeśli chodzi o potrawy na Boże Narodzenie, grzybowe zupy krem warto podawać z faworkami z karpia, z kolei barszcz można wzbogacić smażonymi kapeluszami grzybów, zgodnie ze smakami, które goszczą zazwyczaj na wigilijnym stole. Zupa w postaci kremu to ciekawy, a zarazem bardzo prosty w przygotowaniu posiłek, którym można urozmaicić zarówno codzienne, jak i odświętne menu. Ogromny potencjał kulinarny sprawia, że bez trudu wykorzystamy do jego przygotowania zarówno tradycyjne składniki, jak i te które goszczą na naszych stołach nieco rzadziej.