Urządzanie mieszkania lub domu to prawdziwe wyzwanie, jednak wyposażanie kuchni, to już niemalże próba charakteru. Oferta naczyń, dodatków i gadżetów jest tak szeroka, że jest w stanie wyczerpać każdy zakładany budżet. Jednak podobnie jak w życiu – kompletując wyposażenie kuchni – najlepiej zacząć od rzeczy najważniejszych. Może bowiem okazać się, że dobrze dobrany zestaw podstawowy sprawdzi się w przygotowywaniu nawet najbardziej skomplikowanych potraw.

Podane wielkości garnków, patelni i innych naczyń kuchennych najlepiej posłużą gospodarstwu domowemu od 2 do 4 osób.

Garnek z pokrywką

To najbardziej uniwersalne naczynie, od którego powinniśmy zaczynać zakupy. Garnek z pokrywką będzie służyć do przyrządzania zup, ziemniaków, warzyw, ryżu czy makaronu. Chcąc urozmaicić i jeszcze bardziej usprawnić proces gotowania polecamy zakup wkładki do gotowania na parze. Tym sposobem poszerzymy nasze domowe menu i oszczędzamy miejsce – w garnku gotujemy np. ryż, a w nakładce nad nim jednocześnie – warzywa. Łatwo też przygotowywać w takim garnku proste i szybkie dania jednogarnkowe.

Sugerowany litraż: 3-5 l.

Rondel

Zajmuje niewiele miejsca, a jego funkcjonalność jest nieoceniona. Rondel będzie niezastąpiony, kiedy nie wyposażymy mieszkania w mikrofalówkę, a chcemy odgrzewać niewielkie porcje jedzenia. Użyjemy go także do gotowania mleka, przygotowywania sosów, a także do rozpuszczania masła. Wybierając rondel zwróć uwagę na jego dno – gruba warstwa na spodzie zapobiega zbyt szybkiemu przypalaniu się zawartości.

Sugerowany litraż: 1-2 l.

2 Patelnie

Celowo użyliśmy liczby mnogiej, ponieważ dobrze dobrane patelnie, gdyż dla wygody codziennego gotowania 2 patelnie to absolutne minimum. Dobrze dobrane pod względem rozmiaru obsłużą wszystkie potrawy. Przy wyborze każdej z nich zwróć szczególną uwagę na powłokę – powinna być nieprzywierająca – to bardzo ułatwi gotowanie. Klasyczna patelnia o średnicy 26-28 cm przyda się do smażenia naleśników, różnych mięs, ryb i placków. Z kolei nieco mniejsza – 20-24 cm sprawdzi się podczas przyrządzania śniadań np. do jajecznicy czy amerykańskich mini – pancakesów.

WOK lub patelnia grillowa

W tym przypadku wybór zależy od upodobań domowników. Miłośnicy potraw azjatyckich powinni wybrać WOK, gdyż gwarantuje doskonałe przygotowanie smażonego makaronu czy ryżu z warzywami i sosami jednocześnie. Jest to także naczynie, które z powodzeniem zastąpi patelnię do duszenia. Wok nie powinien być zbyt duży, gdyż trudno będzie uzyskać w nim pożądaną temperaturę. Do większości domowych kuchenek pasuje rozmiar o średnicy 28-32cm.

Jeśli częściej przygotowujemy potrawy grillowane niż azjatyckie – zamiast woka wybierzmy patelnię grillową. Do dużych porcji mięs lub ryb warto rozważyć kształt prostokątny (średnica/bok 26-28cm), na którym wygodniej ułożymy większe porcje.

Brytfanna do pieczenia mięsa z pokrywą

Obszerna brytfanna z pokrywą pozwoli właściwie przygotować mięso, drób i ryby. Jest to tradycyjny sposób przygotowywania mięsa – kruchego, soczystego i równomiernie wypieczonego. Brytfanny możesz używać zarówno w piekarniku, jak i na zwykłej kuchence. Wybierając brytfannę zwróć uwagę na jej wyposażenie. Zaawansowane modele posiadają wkładkę wewnętrzną utrzymującej mięso nad ściekającymi sokami. Użycie takiej wkładki zapobiega gotowaniu potrawy we własnym sosie. Przydatny jest także termometr pokazujący temperaturę wewnątrz brytfanny (może się różnić od tej ustawionej w piekarniku).

Naczynie żaroodporne

Do przygotowywania lasagne, zapiekanek i deserów na ciepło potrzebne będzie naczynie żaroodporne. Najlepsze będą naczynia szklane lub ceramiczne. Zapiekanie w szklanych naczyniach umożliwia pełną kontrolę nad potrawą, gdyż zawartość po prostu widać. Estetyczne naczynia ceramiczne natomiast nadają się zarówno do przygotowywania potrawy, jak i do serwowania jej wprost na stół.
Kształt i rozmiar należy dobrać do potraw które najczęściej przygotowujesz.