Kwiaty to  jedne z najbardziej efektownych naturalnych dekoracji we wnętrzu. W zależności od rodzaju warto wyeksponować je tak, aby przyciągały wzrok i tworzyły  unikalny klimat. Przedstawiamy kilka inspiracji na ciekawą ekspozycję kwiatów. Oryginalne donice i akcesoria do kwiatów prezentowane w tym artykule znajdziecie w sklepie Czerwona Maszyna.

Kwietniki i stelaże na kwiaty


Kwiaty doniczkowe zostają z nami dłużej niż cięte, choć wymagają regularnej i odpowiedniej pielęgnacji. Najbardziej elastycznym rozwiązaniem będzie usytuowanie ich w kwietnikach lub na stelażach, zamiast na parapecie. Pozwoli im to swobodnie rosnąć, a także umożliwi ewentualną zmianę lokalizacji. To szczególnie ważne przy gatunkach, które nie powinny stać na pełnym słońcu. Doskonale sprawdzą się metalowe kwietniki – minimalistyczne i proste – dzięki czemu idealnie wkomponują się w nowoczesne wnętrze, przestronny salon czy sypialnię. Do pojedyńczych kwiatów wiszących sprawdzą się wysokie stelaże, a do tych rosnących w grupach i do góry – stabilne i obszerne metalowe kwietniki prostokątne.

Wazony ścienne


Kwiaty stworzą oryginalną dekorację, jeśli umieścimy je w wazonach ściennych. Ciekawym rozwiązaniem będą modele szklane, do których wlewamy wodę i wkładamy gałązki lub metalowe subtelne wazoniki ścienne na jeden kwiat. Wypełnieniem mogą być drobne gałązki roślin zielonych, lub niewysoki kwiat o dość cienkiej łodyżce, np. pojedynczy goździk, drobna róża. Cięte kwiaty kwitnące – róże, gerbery czy frezje stworzą oryginalną pachnącą dekorację ściany

Wiszące donice


Nie zawsze mamy miejsce na podłodze lub parapecie na kwiaty doniczkowe. Interesującym rozwiązaniem będzie wtedy zwieszenie ich z sufitu. To świetne rozwiązanie dla gatunków wiszących, ale także tych o długich liściach, jak np. Sansewieria, zwana wężownicą, która słynie ze swoich właściwości oczyszczających powietrze. W kuchni w wiszących doniczkach mogą zawisnąć zioła, dzięki czemu zawsze będą pod ręką, a jednocześnie ożywią wnętrze.

Wózki i drabinki do domowej oranżerii


Jeśli mamy miejsce do stworzenia domowej oranżerii warto przyjrzeć się wózkom i drabinkom na kwiaty. Umożliwią zgromadzenie dużej ilości roślin na małej przestrzeni, dzięki czemu łatwo nam będzie uzyskać efekt domowej dżungli, czy też zielonej ściany. Na brzegach półek warto postawić kilka zwisających roślin, które stworzą niezwykłą kaskadę zielonych liści. Pojedyńcze drabinki świetnie nadają się także do dekoracji wolnej ściany, pełniąc jednocześnie rolę kwietnika i regału. W kuchni natomiast wózek z ziołami zapewni dostateczną ilość miejsca dla sporych upraw.

Surowy beton czy miękka tkanina?


Ozdobne walory kwiatów użytkowych to nie tylko sama ich zielona lub kwitnąca część, ważne jest także to, w jakiej umieścimy je doniczce. Razem stanowią dekorację i uzupełniają styl wnętrza. Obecnie wybór osłonek doniczkowych jest ogromny, ale proste wzory cieszą się najlepszym zainteresowaniem.
Warto zadbać o to by sama doniczka nie konkurowała z urodą rośliny. Modną propozycją takiej neutralnej doniczki są surowe doniczki betonowe. Faktura betonu i szary kolor pięknie eksponują zieleń kwiatów doniczkowych. Betonowe donice znakomicie będą prezentowały się we wnętrzach loftowych i industrialnych.
Do wnętrz skandynawskich i nowoczesnych warto zarekomendować osłonki na doniczki z impregnowanego płótna. Osłonki – torby na kwiaty mają miękki charakter i wziualnie ocieplają wnętrze.