Rekuperatory to urządzenia, które pozwalają kontrolować system wentylacji w budynku tak, by był on wydajny i energooszczędny. Oferta urządzeń dostępnych na rynku jest niezwykle szeroka dzięki czemu można dostosować dobrać urządzenie dopasowane idealnie do naszych potrzeb.

Zimą, wietrząc pomieszczenia w sposób tradycyjny ?? , wypuszczamy ciepłe, ogrzane powietrze, a wpuszczamy świeże, zimne, które dopiero musimy ogrzać. Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna pozwala ogrzać nawiewane do pomieszczeń powietrze bez wykorzystania dodatkowej energii. Dzieje się tak, ponieważ odzyskuje on ciepło z wentylacji powietrza usuwanego z pomieszczeń i ogrzewa nim powietrze nawiewane– ogrzewa powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego..

Rekuperator kompaktowy, rekuperator ścienny, rekuperator obrotowy, rekuperator z odzyskiem wilgoci, wentylator ścienny z odzyskiem ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń oraz nazw. Jaki rekuperator wybrać?

Dobór rekuperatora. Dlaczego jest tak ważny?

Przed zakupem rekuperatora powietrza w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy możemy pozwolić sobie na montaż pełnej instalacji (najlepiej jest ją wykonywać podczas budowy domu lub generalnego remontu) czy też pozostaje nam skorzystanie z rekuperacji zdecentralizowanej – np. ściennej. Pełen system z jednostką centralną i rozprowadzonymi kanałami jest najbardziej wydajny i najlepiej dopasowany do budynku. Z kolei rekuperator ścienny, inaczej nazywany rekuperatorem pokojowym czy kompaktowym, służy do wentylacji wyłącznie tego pomieszczenia, w którym się znajduje. Innym urządzeniem jest rekuperator entalpiczny. Warto go instalować szczególnie wtedy, gdy zależy nam nie tylko na odzysku ciepła, ale także wilgoci z wywiewanego powietrza!

Przy wyborze urządzenia ważny jest nie tylko jego rodzaj, ale także m.in. moc dobrana m.in. w oparciu o powierzchnię budynku oraz liczbę jego mieszkańców. Jeśli urządzenie będzie niewłaściwie dobrane wówczas w pomieszczeniach może być duszno przez co trzeba będzie otwierać okna.

Jaki jest koszt rekuperatora?

Jeśli chodzi o rekuperator cena waha się w zależności od jego rodzaju i parametrów. Decydując się na inwestycję, która posłuży nam wiele lat nie warto wybierać najtańszych urządzeń, ale sięgać po rekuperatory od sprawdzonych producentów z długoletnią tradycją. W wielu przypadkach oferują one dodatkowo profesjonalne doradztwo podczas zakupu, montażu i użytkowania. Więcej informacji na temat rekuperatorów powietrza znajdziesz na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.