Farbowanie włosów w domowym zaciszu ma wiele zalet. Jest to na pewno rozwiązanie szybsze, mniej problematyczne i – nie da się ukryć – tańsze niż zmiana koloru włosów w salonie. Podpowiadany kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy samodzielnym farbowaniu włosów.

Przygotuj sobie odpowiednie stanowisko

Samodzielne farbowanie włosów rozpocznij od przygotowania stanowiska. Wszystko, co będzie ci potrzebne połóż obok siebie, aby nie szukać brakujących akcesoriów podczas farbowania.

Na początek przeczytaj instrukcję dołączoną do opakowania i sprawdź, co będzie ci potrzebne. Niektóre farby posiadają buteleczkę, w której mieszane są składniki. Inne – wymagają zastosowania własnej miseczki i nie mają załączonego pędzelka. Sprawdź, jaka jest zawartość opakowania twojej farby.

Podczas farbowania na pewno przyda się także grzebyk do włosów o rzadkich, szeroko rozstawionych zębach oraz zakończony szpikulcem, którym łatwiej będzie wydzielać kolejne pasma włosów. Dodatkowo zadbaj o ciemny ręcznik, ubrania, których nie będzie szkoda jeśli się pobrudzą. Jeśli często farbujesz włosy w domu warto zainwestować w pelerynkę fryzjerką, która najlepiej zabezpieczy ubrania. Przydadzą się także wygodne klamerki oraz zegarek, żeby kontrolować czas.

Możesz przygotować także elastyczne rękawiczki lateksowe lub winylowe. Będą one wygodniejsze w użyciu niż foliowe załączone do opakowania.

Wybierz dobrą farbę

Efekt końcowy farbowania zależy przede wszystkim od dobrze dobranej farby. Przy jej wyborze warto stawiać na sprawdzone produkty, które oferują najwyższą jakość.

Łatwiejsze jest samodzielne farbowanie włosów ciemnych, ponieważ rozjaśnianie włosów na własną rękę jest bardziej problematyczne i wymaga pewnej wprawy.

Jeśli marzysz o naturalnym odcieniu świetnie sprawdzi się Casting Creme Gloss Mroźne Kakao w kolorze najmodniejszego obecnie brązu. Farby z tej serii nie posiadają amoniaku oraz są łatwe w aplikacji. Dzięki pigmentom zawartym w farbie włosy mienią się naturalnie wyglądającymi refleksami, a kolor nie jest sztuczny i jednolity.

Pamiętaj, że opakowanie nie wystarcza na wyjątkowo grube lub dłuższe włosy. Jeśli masz fryzurę dłuższą niż do ramion, to dla pewności kup od razu dwa opakowania.

Kieruj się dokładnie instrukcją

Po wybraniu farby przygotuj ją razem z pozostałymi akcesoriami. Połącz ze sobą składniki w sposób, jaki radzi instrukcja.

Przed samym farbowaniem rozczesz dokładnie włosy. Zazwyczaj farba nakładana jest na nieumyte, lecz czyste włosy.

Aby nie zabrudzić czoła i uszu podczas farbowania warto nasmarować skórę tłustym kremem. Jeśli zauważysz plamy już po zafarbowaniu zmyj je płynem do demakijażu.

Nakładaj farbę szybko i systematycznie

Choć wymaga to pewnej wprawy, to staraj się działać szybko, tak aby całość włosów była farbowana równie długo. Nakładaj specyfik na włosy od razu po wymieszaniu składników. Farbę aplikuj równomiernie od czubka głowy. Farbując pasmo po paśmie kieruj się w stronę karku. Dopilnuj, aby wszystkie pasma zostały równomiernie pokryte farbą. Pozostaw kosmetyk na czas przewidziany w instrukcji. Pamiętaj, aby nie przechowywać resztek farby, lecz od razu je wyrzucić.