Coraz więcej osób urządzając, czy remontując mieszkanie sięga po projektanta wnętrz. Zawód ten zyskuje na popularności, a w tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie się zajmuje i jak nim zostać.

Projektanci tworzą przestrzenie, które przewidują nasze potrzeby i odwołują się do naszych emocji, czerpiąc jednocześnie z szerokiego zestawu umiejętności i wiedzy technicznej.

Projektowanie wnętrz radykalnie zmieniło się od początku XX wieku, kiedy dopiero zaczynał pojawiać się, jako zawód. Od projektantów wnętrz oczekuje się praktycznej wiedzy w zakresie: tekstyliów, materiałów, kolorów, planowania przestrzeni. Muszą oni też obsługiwać oprogramowanie do komputerowego wspomagania projektowania 2D i 3D (CAD) oraz modelowania informacji o budynku (BIM). Do tego dochodzi znajomość wymagań konstrukcyjnych, kwestie BHP i kodeksy budowlane. Obecnie projektanci wnętrz współpracują z wykonawcami, architektami, inżynierami, rzemieślnikami, sprzedawcami mebli oraz właścicielami firm i domów. Aby odnieść sukces, jako projektant wnętrz, potrzebujesz wszechstronnego wykształcenia i umiejętności pracy w wielu dyscyplinach takich jak: architektura; projektowanie graficzne; sztuka dekoracyjna; projektowanie tekstyliów, mebli czy oświetlenia.

Jak zostać projektantem wnętrz. Przede wszystkim trzeba mieć pasję, ilość wyzwań i obowiązków jest dość spora i bez mocnego zaangażowania może być to trudne wyzywanie, istotna jest również wybranie dobrej szkoły. Edukacja to najlepszy sposób na zdobycie umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu. Warto sięgnąć po jak najlepszą uczelnie, która pozwoli ci poznać ogólną wiedzę na temat architektury, ale też ukierunkuje cię na konkretną dziedzinę. Firmy bardzo zwracają uwagę na to jakie masz portfolio i w czym czujesz się najlepiej.

Możliwości jest naprawdę wiele, projektowanie wnętrz jest bardzo rozległą dziedziną i dotyka wielu specjalizacji. Wolisz być ekspertem od tekstyliów? Może planowanie? Jest to też dziedzina, w której pojawiają się coraz to nowsze trendy jak na przykład DIY, które cieszy się niezwykłą popularnością.

Dlatego jeżeli chcesz zostać projektantem wnętrz sięgnij po dobrą szkołę , wybierz własną specjalizację i ciesz się ciekawym zawodem!