Każdy szczęśliwy posiadacz tarasu chciałby spędzać na nim jak najwięcej czasu, nie martwiąc się padającym deszczem. Modernizacja to dobry pomysł. Jak się do niej zabrać? Warto zacząć od wyboru właściwego sposobu zadaszenia tarasu.

Zadaszenie tarasu. Warto je mieć!

O tym, żeby wyposażyć taras w zadaszenie, myślimy najczęściej w czasie deszczu. Warto jednak przemyśleć tę kwestię wcześniej. Dobrze dobrane zadaszenie tarasu sprawia, że żaden deszcz nie będzie już przeszkodą i będziemy mogli spędzać na tarasie znacznie więcej czasu niż wcześniej. To jednak nie jedyne zalety.

Jeśli wybierzemy odpowiednie zadaszenie tarasu, ochronimy też materiał, z którego jest wykonany. Zmniejszymy niszczący wpływ czynników atmosferycznych, dzięki czemu np. drewniany taras będziemy mogli odświeżać i impregnować rzadziej. Ale też zapobiegniemy nagrzewaniu się podłogi tarasu w bardzo upalne dni.

Sposoby na zadaszenie tarasu

1. Parasole przeciwsłoneczne

Częsty wybór na początek to parasol przeciwsłoneczny. To najtańsze rozwiązanie, które daje najmniejszą ochronę przed słońcem i deszczem z uwagi na swoją wielkość i konstrukcję. Chroni tylko tam, gdzie go ustawimy. Mobilność i łatwość montażu dla wielu osób jest zaletą, ale warto pamiętać, że takie zadaszenie może nie wytrzymać naporu mocniejszego wiatru i jest to rozwiązanie sezonowe.

Parasol ogrodowy na bocznej nodze, fot. Ogrodosfera.pl

2. Markizy tarasowe

Nieco lepszą ochronę dają markizy tarasowe. Wykonane są zazwyczaj z podobnych, nieprzemakających materiałów, co parasol, ale montowane są do elewacji i mają większą powierzchnię. Mogą to być markizy stałe lub składane, dzięki którym, gdy chcemy  w słoneczne dni posiedzieć pod gołym niebem, mamy taką możliwość. Montaż nie jest trudny, ale w przypadku mocnego deszczu i wiatru markiza może nas zawieść.

3. Żagle przeciwsłoneczne

Modnym rozwiązaniem są też żagle przeciwsłonecznie. Ich sposób montażu i konstrukcja może przypominać markizę, bo bywają montowane jedną stroną do ściany. Można rozciągnąć je też na słupkach. To prostokątna lub trójkątna płachta wodoodpornego materiału, której końce naciąga się specjalnymi linami, naprężając żagiel. Montaż nie jest łatwy – żagiel zamontowany bez odpowiedniego nachylenia może zbierać wodę, bo nie będzie miał jak swobodnie odpływać. Zachęcać może jednak to, że żagiel kupimy na wymiar, płacąc za metr.

Żagiel przeciwsłoneczny z tkaniny wodoodpornej, fot. Ogrodosfera.pl


4. Trwałe zadaszenie tarasu

Jeśli mamy trochę większy budżet, warto pomyśleć o trwałym zadaszeniu tarasu. Większy to znaczy jaki? Dla przykładu na https://palram.pl/zadaszenia-tarasow konstrukcje wykonane z aluminium i poliwęglanowych paneli dostępne są już od nieco ponad 1800 zł. Oczywiście im większe zadaszenie, mocniejsza konstrukcja, grubsze profile, tym wyższa cena, ale jest to wydatek opłacalny. Zadaszenia tego typu doskonale chronią przed deszcze, śniegiem, a nawet promieniami UV, nie zacieniając przy tym tarasu zbyt mocno. Co prawda montaż wymaga nieco więcej pracy, ale można poprosić o to specjalistów – zamontowane raz zadaszenie posłuży latami.

Zadaszenie tarasu z aluminium i poliwęglanu, fot. Palram.pl

5. Ogród zimowy

Najlepszą ochronę dają jednak ogrody zimowe, czyli trwałe zadaszenie tarasu z zabudowanymi ścianami. Za sprawą takiej konstrukcji możemy zamienić swój taras w przydomową oranżerię. Zyskamy pełną ochronę – również przed zacinającym deszczem czy wiejącym z boku wiatrem. Tak zadaszoną przestrzeń przy domu z reguły łatwiej jest też ogrzać , dzięki czemu można cieszyć się nią przez cały rok.

Biały ogród zimowy z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Czy zadaszenie tarasu to rozwiązanie na cały rok?

Tak, o ile wybierzemy odpowiedni rodzaj zadaszenia. Parasole, markizy czy żagle dają zdecydowanie mniejszą ochronę i nadają się do sezonowego użytkowania. Wybierając trwałe zadaszenie – czy to konstrukcję otwartą, czy zamkniętą jak np. ogród zimowy – zyskujemy lepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, również takimi jak śnieg i mróz, zwłaszcza gdy przeszklone są również ściany.